Připravili jsme pro vás doprovodný program výstavy Změna klimatu. Můžete se těšit na cyklus přednášek, které proběhnou vždy v úterý v 17h v Primátorských saloncích (nad Urban centrem) na Staré radnici, Mečová 5, Brno.

Vzhledem k omezené kapacitě sálu je nutná rezervace. Tu provedete na telefonu 778 520 752 nebo e-mailem urbancentrum@brno.cz. Také se můžete stavit osobně na recepci do Urban centra. Těšíme se na vás.

PŘEDNÁŠKY:

24. 9. v 17h | VOLNÁ MÍSTA

Změny klimatu v minulosti

Přednášející: Dr. Ladislava Řezníčková, Dr. Jarmila Burianová (MUNI)

Podnebí na Zemi se měnilo od pradávna. Na rozdíl od současné změny klimatu však za výraznými výkyvy podnebí před tisíci až miliony let nestál člověk. Klima se v minulosti proměňovalo následkem přirozených vlivů, především z důvodu výkyvů v oběhu Země kolem Slunce, měnící se intenzity slunečního záření, silných sopečných erupcí nebo dopadů meteoritů. Pojďme se proto společně podívat, jak se měnila průměrná teplota vzduchu na Zemi v posledních 500 milionech letech, kde v České republice najdeme pozůstatky ledovců z poslední doby ledové nebo jestli u nás bylo někdy tepleji než v současnosti.


3. 9. v 17h

Změna klimatu zrychluje:
Jaké jsou a budou důsledky pro přírodu a člověka?

Přednášející: Dr. Alexander Ač, CzechGlobe

Pařížská klimatická dohoda zavazuje státy světa omezit růst globální teploty do úrovně 1.5 °C, nanejvýš 2 °C oproti teplotě před nástupem průmyslové revoluce. První limit jsme již téměř překročili a rychle se blížíme i k hranici 2 °C. Vědecký konsensus podrobně dokumentuje, jak závažné jsou důsledky globální změny na neživou a živou přírodu i pro člověka. Navíc se zdá, že místo zpomalování celý proces oteplování zrychluje. Blížíme se bodu, odkud není návratu? A co říkají nejnovější vědecké poznatky? 


10. 9. v 17h

Klima v České republice se mění:
Budeme pěstovat lanýže a pomeranče?

Přednášející: Dr. Pavel Zahradníček, CzechGlobe

Pravděpodobně již všichni zaznamenali, že se nám mění klima. V souvislosti se změnou klimatu vyvstává řada otázek.  Například jak konkrétně se změnily teploty vzduchu?  Co znamená, když se řekne oteplení o 2 °C? Budeme mít v budoucnu na čem lyžovat?  Jak se tato změna projevuje na zemědělské produkci – budeme mít díky změně klimatu lepší víno, budeme moci pěstovat pomeranče či lanýže? Jakou hrozbu znamená změna klimatu pro naše lesy nebo život ve městech? Přednáška přináší odpovědi na některé z nich. Kromě odpovědí na tyto otázky představíme také užitečné webové aplikace, např. InterSucho, FireRisk a ClimRisk.


17. 9. v 17h

Městský tepelný ostrov:
Co pomáhá a co ne? (průběžné výstupy z výzkumů v Brně)

Přednášející: Dr. Daniel Kopkáně, Dr. Marian Pavelka (CzechGlobe)

Jedním z projevů klimatické změny je nárůst extrémních projevů počasí, z nichž nejčastější jsou vlny veder. Nejvíce je pociťují obyvatelé měst. Použité stavební materiály a uspořádání staveb jsou příčinou tzv. městského tepelného ostrova, kde oproti volné krajině bývá až o několik stupňů tepleji. Přednáška se bude věnovat aktivitám spojeným právě s fenoménem tepelného ostrova města Brna, představí např. průběžné výsledky měření pocitové teploty. Dále se bude věnovat různým aspektům spojeným s architekturou i veřejnou zelení.