Po deseti letech vychází nový Atlas Brněnské metropolitní oblasti s aktuálními čísly a daty
Průměrný věk v Brněnské metropolitní oblasti je 41 let, nejvíce lidí dojíždí do Brna ze Židlochovicka nebo Kuřimska, mladí se stěhují do menších obcí jako Babice nad Svitavou a Syrovice, zato ve větších městech jako Vyškov nebo Blansko počet obyvatel stagnuje. Komplexní data a vývojové trendy týkající se vazeb mezi Brnem a obcemi v jeho širším okolí přináší Atlas Brněnské metropolitní oblasti, který navazuje na první edici z roku 2014.
Doprava, ekonomika, občanská vybavenost, cestovní ruch nebo i přírodní charakteristiky. Atlas Brněnské metropolitní oblasti se v deseti kapitolách věnuje nejrůznějším oblastem. Slouží nejen k prezentaci aktuálních dat, ale také k plánovaní dalšího rozvoje. Brno je jedním z mála měst v České republice, které takto detailní a systematicky zpracované informace o své metropolitní oblasti nabízí.
V kapitole o bydlení se třeba uvádí, jak se v různých částech Brněnské metropolitní oblasti (BMO vyvíjí složení bytového fondu například z hlediska ceny či vlastnictví. V osobním vlastnictví je více než 58 % bytů v BMO. Ani obcím na území BMO se nevyhnulo významné zdražování cen bytů a nájmů. V Brně například vyrostly průměrné ceny pronájmu bytu za metr čtvereční mezi lety 2015 a 2022 o 145 %. Čísla o počtu dokončených bytů jasně ukazují, v kterých částech BMO probíhala výstavba intenzivně a kde naopak stagnuje. Nejvíce se v tomto ohledu rozvíjí obce severovýchodně za hranicemi Brna a na jižní ose směr Pohořelice.
Více informací včetně odkazu na atlas v PDF podobě najdete na metropolitni.brno.cz.