Pítka moc nevyužíváme, ale chybí nám třeba v Björnsonově sadu. Co dalšího uvedli lidé v městské anketě?
Zhruba šest stovek Brňanů a Brňanek vyplnilo městskou anketu, která je jedním z podkladů pro další rozvoj sítě pítek. Výsledky ukázaly, jak často a pro jaké účely lidé pítka využívají, ale i z čeho mají obavy nebo co jim v tom brání. Přehledné zpracování dat přináší nová storymapa.
Devět z deseti lidí by uvítalo rozšíření pítek, i když je využívají jen zřídka. Vidí ale jejich přínos v možnosti napít se, osvěžit se, umýt si ruce nebo třeba napojit psa. „Důležité je vědět i to, co je od použití pítek odrazuje, protože pak na to můžeme při designu služby reagovat a tyto obavy rovnou vyvracet,“ uvedl radní pro oblast participace Petr Bořecký. „Lidé potřebují více ujistit o splnění hygienických kritérií, setkávají se se znečištěnými nebo poničenými pítky, což snižuje jejich důvěru v kvalitu vody. Zásadní také je, aby vůbec věděli, že se pítko v dané oblasti nachází, a bez problémů ho našli,“ dodal s tím, že k tomu město už před lety vytvořilo mapu pítek.
Kde podle respondentů a respondentek pítka chybí? Obecně jmenovali dětská hřiště, veřejné parky nebo zastávky MHD, v mapě pak nejvíce vyznačovali například Björnsonův sad nebo Mendlovo náměstí.
„Že je zájem lidí o pítka trvalý, dokazuje i přihlášení nápadu Napij se – pítka v Brně do participativního rozpočtu Dáme na vás a jeho úspěch. Některá pítka, která zahrnují vždy i misku pro psy, už byla instalována, další se chystají,“ připomněl radní Bořecký.
Městská anketa probíhala na platformě Dáme na vás od půlky srpna do konce září. Zúčastnilo se jí 616 lidí. Podrobné výsledky přináší storymapa.