Prosinec 

Od začátku prosince 2008 do 10. ledna 2009 byly v Urban centru vystaveny výtvarné návrhy nové kašny pro Dominikánské náměstí. Kašna, přesněji řečeno studna jako zdroj pitné vody, patřila k náměstí po celá staletí. Zrušena byla až v 19. století, avšak při archeologických výzkumech brněnského podzemí byla před několika lety byla opět objevena a vyčištěna. Nová kašna, která bude doplňovat rekonstruované prostranství před Novou radnicí, má zároveň připomínat historický název a poslání Dominikánského náměstí dříve zvaného Rybný trh. Na výtvarnou podobu kašny pro Dominikánské náměstí byla vypsána soutěž, jíž se zúčastnilo osmadvacet autorů. Jako připomínku rybího tržiště ztvárnila většina z nich ve svých návrzích motivy ryb v různých podobách. Rada města Brna rozhodla, že žádný z návrhů nezíská první cenu, byla udělena pouze tři druhá místa. Na snímcích jsou členové poroty při hodnocení modelů návrhů kašny.

Říjen

Beseda o plánované rekonstrukci Zelného trhu se uskutečnila v Urban centru 20. října 2008. O rozsáhlých úpravách historického tržiště hovořili občané s náměstkem primátora Martinem Anderem, s Ing. Janou Tupou z odboru územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu a především s pěti autory studií na úpravu Zelného trhu. Svoje představy návštěvníkům besedy předložili a na dotazy odpovídali architekti Petr Hrůša (1), Radko Květ (2), Tomáš Rusín (3), Jindřich Kaněk (4) a spoluautorka návrhu Jitka Balabánová (5).

Říjen

O tvorbě kvalitního investičního prostředí diskutovali 13. října 2008 v Urban centru představitelé Agentury pro podporu podnikání a investic Czechinvest s představiteli útvarů strategického rozvoje několika českých měst a se zástupci investorů působících v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa.

Říjen

Výstava Nová tvář starého tržiště byla v Urban centru otevřena na začátku října 2008. Představuje se na ní pět studií na úpravu Zelného trhu. Návštěvníci výstavy mají možnost hlasovat pro návrh, který je nejvíc zaujal. Rekonstrukce historického tržiště v centru Brna má na Zelný trh přinést kulturnější prostředí k nákupu i více zeleně a laviček k příjemnému posezení.

Září

V neděli 14. září 2008 se už potřetí otevřely veřejnosti prostory Nové radnice. Brněnský magistrát pozval občany, aby si při Dnech evropského dědictví prohlédli místa, která jsou jinak veřejnosti nepřístupná. Na prohlídku Sněmovního a Rytířského sálu, zasedací místnosti Rady města Brna a dalších prostor radnice přišlo několik set lidí. Prohlídky se uskutečnily i v Berglově vile (Muzejce) na rohu Moravského náměstí a Lidické ulice.

Září

Devětatřicet návrhů na sochu Spravedlnosti pro Moravské náměstí, které byly do sprna vystaveny v Urban centru, si nohli v září prohlédnout návštěvníci Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici.

Září

V srpnu a v září 2008 byla v Urban centru otevřena výstava Léto v barvách města. Seznámila návštěvníky s logem Brna, s jednotným vizuálním stylem města a s novou turistickou trasou po nejvýznamnějších brněnských památkách.

Červen

Od začátku června je v Urban centru otevřena výstava devětatřiceti návrhů na sochu Spravedlnosti, která bude stát před Nejvyšším správním soudem na Moravském náměstí v Brně. Výstava potrvá do srpna 2008.

Červen

Výstava návrhů nových hodin pro brněnské náměstí Svobody, která byla v jarních měsících k vidění v Urban centru, se na červen 2008 přesunula do prostor Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici.   

Květen

Ve středu 28. května se v Urban centru uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy návrhů na sochu Spravedlnosti pro Moravské náměstí v Brně. Výstavu zahájil primátor Roman Onderka, který přivítal i autora vítězného návrhu Mariuse Kotrbu (snímek uprostřed), jehož socha bude stát na prostranství před Nejvyšším správním soudem.

Květen

Kulatý stůl na téma Může mít Brno svůj Manhattan? se uskutečnil v Urban centru v pondělí 12. května 2008. Sešli se na něm architekti, investoři a developeři s představiteli brněnského magistrátu, aby společně projednali možnosti výstavby výškových budov ve městě. Primátor Roman Onderka uvedl, že výškové budovy v Jižním centru podporuje a slíbil pomoc při odstraňování překážek, které by jejich výstavbě bránily. K novým stavbám v historickém jádru Brna primátor uvedl, že jejich výška nesmí rušit pohledy na tradiční dominanty města.

Květen

Spravedlnost se představila novinářům. Poté, co výsledky soutěže na sochu Spravedlnosti schválila Rada města Brna, byly nejlepší návrhy představeny v Urban centru brněnským novinářům. Největšímu zájmu se samozřejmě těšila vítězná Kotrbova socha, která je alegorií nelehkého a nikdy nekončícího úsilí o dosažení spravedlnosti. O budoucí podobě Moravského náměstí, které čeká v nejbližší době rozsáhlá rekonstrukce, informoval brněnský primátor Roman Onderka.

Duben  


Soutěž o novou sochu pro Moravské náměstí. Součástí plánovaných úprav Moravského náměstí budou i čtyři sochy na téma Platónových ctností. První z nich – socha Spravedlnosti – bude stát před budovou Nejvyššího správního soudu. Do výtvarné soutěže na její ztvárnění se začátkem roku 2008 přihlásilo devětatřicet autorů. Jejich návrhy se shromáždily 23. dubna v Urban centru, kde z nich odborná komise vybrala ten nejlepší. První cenu získal akademický sochař Marius Kotrba, jehož návrh je na snímku uprostřed.

Duben

Další z besed, na nichž odborníci hovoří s občany o rozvojových projektech města Brna, se uskutečnila v Urban centru v pondělí 7. dubna 2008. Na programu byly budoucí úpravy Moravského náměstí, o kterých promluvili tvůrce studie úpravy náměstí architekt Petr Hrůša, primátor Roman Onderka, architektka Jana Tupá z Odboru územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu a senátor Richard Svoboda, předsdeda Občanského sdružení Jošt Moravský. Diskuse se točila kolem jezdecké sochy markraběte Jošta i kolem plánovaných vodních prvků a zeleně na upraveném náměstí. Jak uvedl primátor Roman Onderka, celá rekonstrukce včetně rozmístění soch by měla skončit do dvou let. “Chceme přestavět Moravské náměstí do října 2010. Tehdy bude šestisté výročí zvolení Jošta římským králem. Z Brna tehdy vládl velké části Evropy,” řekl primátor.

Duben

Výstava dvaatřiceti návrhů na sochu vynálezce Edisona, která byla od listopadu 2007 do ledna 2008 k vidění v Urban centru, se od dubna do začátku května 2008 přesunula do prostor Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici. 

Březen

Výstavbě první části odstavného nádraží byla věnována tiskovka, která se uskutečnila v Urban centru ve středu 19. března 2008. Novináře informovali starosta městské části Brno-jih Josef Haluza (první zleva) a zástupce investorské organizace Správy železniční dopravní cesty Karel Janků, náměstek ředitele Stavební správy Olomouc (druhý zleva). Hovořilo se zejména o stavbě podjezdu Sokolova, který je budován za plného železničního provozu na trati Brno-Břeclav. Po skončení tiskovky si novináři prohlédli staveniště podjezdu v Brně-Horních Heršpicích. První část stavby odstavného nádraží má být dokončena v květnu 2009. Investiční náklady jsou 2,7 miliardy korun.

Únor

V únoru 2008 byla v Urban centru zahájena nová výstava, která nabízí návštěvníkům osmnáct návrhů nových hodin pro náměstí Svobody. Většinou se jedná o multifunkční hodinové stroje, které mají ukazovat nejen čas, ale i meteorologické údaje a další důležité veličiny. Vítězný návrh slibuje navíc ještě jedno zajímavé překvapení. Po několika letech se tak na největší brněnské náměstí znovu vrátí hodiny, které tam většině lidí od poslední rekonstrukce v roce 2006 chybějí. Před nákupním centrem Omega vznikne nový orientační bod a brzy jistě i vyhledávané místo schůzek. Výstava potrvá do konce března 2008.

Leden

Model centra Brna, který je trvalým exponátem Urban centra, byl od listopadu 2007 do začátku února 2008 vystaven ve vestibulu Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici. Maketa o velikosti 2×1,5 metru, jejímž autorem je Ing. Vojtěch Vašek, zobrazuje historický střed Brna, který byl až do poloviny 19. století obehnán hradbami. V měřítku 1:1000 jsou na ní zobrazeny ulice, náměstí i nejvýznamnější architektonické dominanty – Špilberk, Petrov, Národní divadlo, Nová radnice, kostel sv. Jakuba a další brněnské pamětihodnosti.

Leden


Veřejná diskuse k budoucí podobě Zelného trhu, jehož rekonstrukce se připravuje, se konala v Urban centru v pondělí 14. ledna. O historii, současnosti i budoucnosti významného tržiště v centru města promluvili (zleva) historička Milena Flodrová, urbanistka Jana Tupá a náměstek primátora města Brna Martin Ander. V diskusi pak občané sdělovali svoje představy o novém vzhledu Zelného trhu. Většinou se shodovali v tom, že na náměstí, které bude i nadále plnit především funkci tržiště, má být více zeleně, laviček k odpočinku a méně parkujících aut. Zájem byl také o zpřístupnění podzemí pod náměstím. Všechny připomínky byly zaznamenány, aby mohly být využity při tvorbě architektonických studií, které budou hotovy do září 2008.

Leden

Od 10. do 13. ledna se na brněnském výstavišti konaly tradiční veletrhy cestovního ruchu  GO a Regiontour, kterých se zúčastnilo 1455 vystavujících firem ze 32 zemí. Součástí nabídky jednotlivých regionů České republiky byla i expozice města Brna, které vytvořilo společnou expozici se svými partnerskými městy. Brno se představilo jako zajímavý turistický cíl s množstvím významných kulturních i historických památek a se stále bohatší nabídkou volnočasových aktivit.

Další fotogalerie