Několikrát ročně se otevírá čistírna odpadních vod Brno – Modřice široké veřejnosti. Nejbližší možnost bude u příležitosti Dne Země 22. a 23. dubna. Návštěvu je potřeba si předem rezervovat na internetových stránkách vodáren.

Den Země je každoroční celosvětová událost organizovaná 22. dubna, zaměřená na propagaci a ochranu životního prostředí. Poprvé se slavil v roce 1970, v současnosti si jej připomínají ve 193 zemích světa.


Brněnské vodárny a kanalizace letos slaví dvě významná jubilea. Předně, před 150 lety byla uvedena do provozu úpravna vody v Pisárkách. Její spuštění odstartovalo éru koncepčního přístupu k zajištění kvalitní pitné vody pro moravskou metropoli. Předchozí generace vodo-hospodářů totiž opakovaně řešili různé problémy s dodávkou dostatečného množství pitné vody pro rozvíjející se město včetně likvidace odpadních vod.

A za druhé, letos uplyne šedesát let ode dne, kdy byla do trvalého provozu spuštěna čistírna odpadních vod Brno – Modřice. Na tehdější dobu přinesla vrcholnou technologickou úroveň. Pamětníci by však původní čistírnu v té dnešní hledali už jen velmi těžko. Byla totiž rekonstruována a rozšířena, a dnes vyhovuje i těm nejpřísnějším normám.

Zdroj: brnensky.denik.cz