Prosinec
  

Z osmnácti návrhů na nové hodiny pro brněnské náměstí Svobody vybrala v pondělí 3. prosince 2007 odborná komise tři nejlepší. První cenu získali Odřich Rujbr a Pert Kameník, kteří se nechali inspirovat významnou událostí z dějin města. Navrhli hodiny ve tvaru vysokého dělostřeleckého náboje, který má připomínat hrdinnou obranu města při švédském obléhání v roce 1645 (snímek uprostřed). Každý den v 11 hodin z něj vypadne skleněná koule, která bude jistě vyhledávaným suvenýrem. O druhé a třetí místo se stejným počtem hlasů dělí návrhy Michala Gabriela (vlevo) a Stefana Milkova (vpravo).  

Listopad

Studenti Provozně ekonomické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně se sešli v pondělí 26. listopadu 2007 v Urban centru na přednášce o vztahu strategického  a územního plánování. S problémy rozvoje města Brna je seznámila vedoucí Kanceláře strategie města ing. Marie Zezůlková.

Listopad

Vernisáž výstavy návrhů na sochu vynálezce T. A. Edisona, který v roce 1882 elektrifikoval brněnské divadlo, se uskutečnila v Urban centru v úterý 20. listopadu 2007. Výstavu zahájil vedoucí odboru kultury Magistrátu města Brna Martin Reissner. Na výstavě, která potrvá do poloviny ledna 2008, je k vidění dvaatřicet návrhů Edisonovy sochy.

Listopad


Na brněnské náměstí Svobody se znovu vrátí hodiny. Návrhy na jejich podobu poslalo do soutěže osmnáct architektů a výtvarníků. Odborná porota je posuzovala v Urban centru 12. listopadu. K postupu do dalšího kola vybrala čtyři, o vítězi bude rozhodnuto v prosinci 2007.

Říjen
 

V sobotu 20. října se v Urban centru uskutečnilo čtvrté dětské odpoledne pořádané jako součást výstavy Pojďte s námi do zoo. Za dětmi opět přišly pracovnice brněnské zoo s několika zvířátky. Největší pozornost vzbudil sympatický nosál Péťa. Součástí odpoledne bylo i vyhodnocení výtvarné soutěže do níž děti poslaly několik desítek obrázků svých oblíbených zvířat.

Říjen

Dvaatřicet sochařů poslalo svoje návrhy do soutěže na pomník vynálezce T. A. Edisona. Po Mozartově soše, která bude stát před Redutou na Zelném trhu, se stane Edison druhým dílem projektu Sochy pro Brno, který loni vyhlásil brněnský magistrát. Projekt počítá v příštích deseti letech s deseti novými sochami slavných osobností z dějin města Brna. Edisonův pomník bude připomínat rok 1882, kdy slavný americký vynálezce elektrifikoval nové divadlo Na Hradbách (dnes Mahelovo). Ve středu 10. října vybrala v Urban centru odborná porota z dvaatřicet návrhů tři nejlepší. Na prvním místě skončil návrh brněnského autora Tomáše Medka (1), druhé místo patří Mariu Kotrbovi (2) a třecí cenu získal Michal Gabriel (3). Vítězné Medkovo dílo by mělo stát na rekonstruovaném prostranství před obchodním domem Centrum již koncem roku 2008. Všech 32 návrhů na Edisonův pomník bude vystaveno v Urban centru od poloviny listopadu 2007.

Říjen


V pořadí třetí zábavné dětské odpoledne se uskutečnilo v Urban centru v sobotu 6. října. Děti opět soutěžily, kreslily, vystřihovaly, hlavně však měly možnost seznámit se s několika milými zvířaty z brněnské zoologické zahrady: s fretkami, želvami a morčaty.

Září

V sobotu 22. září  se v Urban centru představila kontaktní zvířata ze zoo – fretky Arnošt a Fredy, želvák, králík, morčata a dva papoušci. Na programu dětského odpoledne byly také zábavné kvízy ze znalostí života zvířat, poznávání zvuků zvířat, soutěže v kreslení a soutěž o nejdelšího hada. V besedě s pracovníky brněnské zoo se děti dověděly mnoho nového o zvířatech.

Září

O strategii rozvoje Zoo Brno přednášeli 19. září 2007 v Urban centru ředitel brněnské zoologické zahrady Martin Hovorka (uprostřed), jeho asistent Bohumil Král (vlevo) a Libor Opluštil z Regionální rozvojové agentury jižní Moravy (vpravo).

Září  

V neděli 9. září 2007 se už podruhé otevřely veřejnosti prostory Nové radnice. Brněnský magistrát pozval občany, aby si při Dnech evropského dědictví prohlédli místa, která jsou jinak veřejnosti nepřístupná. Zájem byl tentokrát mimořádně veliký. Na prohlídku Sněmovního a Rytířského sálu, zasedací místnosti Rady města Brna a dalších prostor radnice přišlo několik set lidí.

Září

První dětské sobotní odpoledne uspořádalo Urban centrum ve spolupráci se zoologickou zahradou jako součást výstavy Pojďte s námi do zoo. V sobotu 8. září 2007 se mohly děti přijít pobavit s papouškem Edou, prověřit si svoje znalosti o zvířatech v zábavných kvízech, soutěžit o nejvtipnější básničku o papouškovi a zhlédnout filmy o zoo. V besedě s pracovníky brněnské zoo se dověděly i o adopci zvířat. Další dětská odpoledne budou následovat 22. září, 6. října a 20. října 2007.

Srpen

O výstavě Pojďte s námi do zoo i o současných problémech a budoucnosti brněnské zoologické zahrady se hovořilo na tiskové konferenci, která se v Urban centru uskutečnila 9. srpna 2007. Na dotazy brněnských novinářů odpovídal ředitel zoo Michal Hovorka (uprostřed).  

Srpen

Ve čtvrtek 2. srpna hostilo Urban centrum na padesát studentů vídeňské University Of Applied Science, kteří pobývali na jižní Moravě v rámci letní intenzivní školy managementu. Mladí lidé ze zemí střední a východní Evropy navštívili v jihomoravské metropoli několik podniků. V Urban centru si vyslechli přednášky o podnikatelském prostředí a o rozvoji města, které přednesli Marie Zezůlková (vlevo), Eva Bortlová a František Kubeš z Kanceláře strategie města Brna.

Červen   

Jako součást výstavy o archeologii v Brně se 27. června 2007 uskutečnila v Urban centru diskuse na téma Městská památková rezervace, archeologické nálezy a torzální architektura. Zúčastnili se jí archeologové ze společnosti Archaia, památkáři, historikové, architekti, zástupci brněnského magistrátu a dalších institucí. Rozprava se týkala důležitosti záchrany památek nalezených při archeologickém výzkumu brněnských ulic a náměstí a kolem způsobu, jak tyto nálezy představit veřejnosti. Diskuse se mimo jiné zúčastnili Jana Tupá z oddělení územní a hospodářské koncepce brněnského magistrátu (1), znalec a propagátor brněnského podzemí Aleš Svoboda (3), architekt Petr Hrůša (4), Lubomír Konečný z Muzea města Brna (5) a Josef Gogela z technického úseku brněnského magistrátu (6). 

Červen

Agentura pro podporu podnikání a investic Czechinvest uspořádala 21. června v Urban centru setkání zástupců středních škol a soukromých firem. O možnosti spolupráce, o praxi studentů ve firmách i o uplatnění absolventů na trhu práce hovořili se zástupci škol Natália Kovačíková z Czechinvestu, Marie Zezůlková z Magistrátu města Brna, Štěpán Hakl z firmy Global Tele Sales Brno (na snímku vlevo) a Hana Slobodníková z odboru školství jihomoravského krajského úřadu.

Červen

Dvě přednášky o archeologii se konaly v Urban centru 7. a 14. června 2007 jako součást  právě probíhající výstavy. Marek Peška (vlevo) a David Merta (vpravo) ze společnosti Archaia na nich hovořili o nejnovějších archeologických objevech a o problematice památkové péče v Brně.  

Květen


Model území dotčeného plánovanou přestavbou železničního uzlu Europoint Brno je od 14. května vystaven ve vestibulu druhého podlaží budovy Brněnských komunikací, a. s., Renneská tř. 1a, Brno. Model bude vystaven do 7. ledna 2008. Otevřeno: po-čt 8-17 hodin, pá 8-14 hodin.

Duben

Nový model centra Brna se stal od dubna 2007 trvalým exponátem Urban centra. Maketa o velikosti 2×1,5 metru, jejímž autorem je Ing. Vojtěch Vašek (vpravo), zobrazuje historický střed Brna, který byl až do poloviny 19. století obehnán hradbami. V měřítku 1:1000 jsou zde zobrazeny ulice, náměstí i nejvýznamnější architektonické dominanty – Špilberk, Petrov, Národní divadlo, Nová radnice, kostel sv. Jakuba a další brněnské pamětihodnosti.

Duben

Od 12. dubna do července 2007 trvá v Urban centru výstava o archeologii v Brně. Seznamuje návštěvníky s výsledky práce archeologů z obecně prospěšné společnosti Archaia, kteří v uplynulých letech prozkoumali ulice a náměstí v historickém centru Brna a získali tak další cenné poznatky o podobě středověkého města a o životě jeho tehdejších obyvatel. Součástí výstavy budou i dvě přednášky o archeologii, které se uskuteční 7. a 14. června vždy v 17 hodin v Urban centru.

Duben


Ve dnech 17.–21. dubna se na brněnském výstavišti konal mezinárodní veletrh investic, financí, realit a technologií pro města a obce Urbis Invest 2007. Svoji expozici na něm mělo i město Brno, které představilo některé ze svých nejvýznamnějších projektů poslední doby – nový odbavovací terminál letiště v Brně-Tuřanech, Mezinárodní centrum klinického výzkumu nebo technologický a biotechnologický inkubátor.

Duben
  

Výstava návrhů na sochu Wolfganga Amadea Mozarta, která má stát před Divadlem Reduta na Zelném trhu, byla v dubna k vidění v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné ulici v Brně. Mozartův pomník je prvním krokem k postupnému uskutečňování projektu Sochy pro Brno, který počítá s tím, že v příštích deseti letech přibyde v Brně každoročně jedna socha významné osobnosti. O dalších sochách bude rozhodnuto do konce letošního roku a na jejich návrhy se opět můžete přijít podívat do Urban centra. 

Duben
  

V pondělí 16. dubna se v Urban centru uskutečnilo veřejné projednání koncepce aktualizovaného materiálu Strategie pro Brno. Významnou podmínkou pro to, aby byla strategie přijímána veřejností, je zapojení obyvatel města Brna do procesu jejího zpracování. Kromě možnosti využití internetových stránek strategie bylo proto uspořádáno veřejné projednání, které je zároveň součástí procesu SEA (posouzení vlivu koncepce na životní prostředí a veřejné zdraví). 

Březen

V březnu se v Urban centru uskutečnila schůzka organizátorů nové stálé expozice věnované historii i současnosti umění ohňostrojů. Expozice, která má připomínat zejména úspěšné ročníky brněnského festivalu Ignis Brunensis, ponese název Vulcanalia podle antické slavnosti na počest boha ohně Vulkána. Výstava by měla být otevřena na Špilberku ještě před festivalem Ingnis Brunensis, tedy do konce května 2007.

Únor


Výstava projektu plánovaného sochařského parku na Kraví hoře v Brně, která byla od prosince 2006 do začátku února v Urban centru, se přestěhovala do Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout návrhy domácích a zahraničních tvůrců na oživení tohoto jedinečného území prostřednictvím sochařských a urbanistických projektů.

Únor

V roce 2006 vznikla obsáhlá studie, která se zabývá ochranou a obnovou vodních toků ve městě Brně, využitím jejich rekreačního potenciálu a revitalizací zanedbaných území v okolí řek a potoků. Výstava o sedmi největších brněnských řekách a říčkách – Svratce, Svitavě, Ponávce, Leskavě, Vrbovci, Ivanovickém potoce a Říčce – trvá v Uban centru od začátku února do 10. dubna 2007.

Leden
  


Ve dnech 11. až 14. ledna 2007 se na brněnském výstavišti uskutečnily tradiční veletrhy cestovního ruchu a turistických možností v regionech GO a Regiontour. Brno se na nich představilo prostřednictvím Turistického informačního centra a připravilo také expozici svých partnerských měst Kaunasu, Poznaně, Leedsu, Vídně, Utrechtu, Rennes, Stuttgartu, Lipska a Charkova. Zájem o návštěvu Brna, o možnosti ubytování a o pamětihodnosti jihomoravské metropole byl mezi návštěvníky veletrhů tradičně velký.

Další fotogalerie