Prosinec

Od 22. prosince 2009 byly v Urban centru vystaveny výsledky studentského worshopu na téma Komplexní revitalizační studie Staré Ponávky. Návrhy studentů architektury z Brna, Bratislavy a zahradní architektury z Lednice řešily čtyři lokality na Staré Ponávce. Výstava trvala do konce ledna 2010.

Prosinec

Dne 11. prosince 2009 se v Urban centru uskutečnilo čtvrté jednání expertní pracovní skupiny pro přípravu Programu rozvoje cestovního ruchu města Brna. Na programu byly otázky marketingu a propagace města Brna.

Prosinec 

Dne 10. prosince se v Urban Centru uskutečnilo setkání podpůrné expertní skupiny projektu Joining Forces (Urbact II). Tento mezinárodní projekt sdružující osm evropských měst má za cíl efektivní řízení metropolitních oblastí v různých oblastech  jako je územní rozvoj a plánování, doprava, PPP projekty, sociální inkluze, marketing atd. Předmětem prosincového setkání byly aglomerační vazby města Brna a diskutovalo se mj. jak o možných způsobech řízení rozvoje brněnské aglomerace, tak i o rizicích a bariérách úspěšného a udržitelného rozvoje této oblasti.

Prosinec  

Ve středu 9. prosince se na tiskové konferenci v Urban centru seznámili zástupci médií s aktuálním stavem projektu Europoint, který tvoří jak přestavba železničního uzlu, tak i výstavba Jižní centra. V roce 2009 byl v blízkosti Galerie Vaňkovka dokončen administrativní komplex Triniti a pokračovaly směny pozemků s cílem získat pozemky pro výstavbu městské infrastruktury. Přestavba železničního uzlu pokračovala stavbou 1. části odstavného nádraží. Dokončena byla myčka kolejových vozidel a stavba silničního podjezdu pod železničním koridorem na Břeclav.

Prosinec

Druhé veřejné informační a diskusní setkání k projektu Revitalizace Staré Ponávky se uskutečnilo v Urban centru ve středu 9. prosince 2009. Jeho cílem bylo seznámit zástupce veřejné správy, vlastníky pozemků, odborníky i laickou veřejnost s aktuálním průběhem prací na projektu.

Prosinec

Dne 30. listopadu 2009 se v Urban centru konala rozprava k připravovanému návrhu cenových map stavebních pozemků statutárního města Brna č. 8. Na začátku rozpravy byla odborné i laické veřejnosti prezentována forma zpracování a legislativní předpisy, podle kterých je návrh cenové mapy zpracován.

Listopad

Město Brno má záměr vybudovat v Brně ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem kreativní centrum pro absolventy vysokých a středních škol a začínající inovační firmy se zaměřením na kreativní průmysly – design, oděvní návrhářství, architekturu, umění, fotografii, hudbu, atd. Předpokládá se, že by kreativní centrum snížilo bariéry vstupu inovačních firem na trh a navíc mohlo pomoci k revitalizaci deprimované zóny v Brně. Centrum bude pravděpodobně umístěno v některém z brownfieldů v blízkosti centra města. Projekt bude financován z EU fondů. První pracovní setkání k tomuto projektu proběhlo za účasti zástupců vysokých a středních škol s uměleckým zaměřením škol, ředitelů brněnských galerií a kreativců ve čtvrtek 19. listopadu 2009 v Urban Centru.

Listopad

Od září 2009 byla v Urban centru zahájena pravidelná informační setkání občanů k projektu Europoint. O aktuální stavu projektu hovořil dvakrát měsíčně Ivo Klemeš, pracovník Kanceláře primátora města Brna. Snímky jsou ze setkání 18. listopadu 2009.

Říjen

Další pracovní jednání expertních skupin spolupracujících na Koncepci ekonomického rozvoje města (KERM) se uskutečnilo v Urban centru 21. října 2009. Odborníci z podnikatelské sféry, kultury, školství a neziskového sektoru se společně s představiteli města podílejí na tvorbě programu, jehož cílem je zvýšení konkurenceschopnosti jihomoravské metropole.

Říjen

Návštěvníci Knihovny Jiřího Mahena mohli v průběhu října 2009 zhlédnout výstavu fotografií, kreseb a textů z výtvarné soutěže na jezdecký pomník markraběte Jošta pro Moravské náměstí v Brně. Modely soch téměř padesáti autorů byly v létě vystaveny v Galerii BKC na Radnické ulici, v srpnu a v září si je prohlédli návštěvníci Urban centra.

Říjen

Dne 9. října 2009 se v Urban centru konalo druhé jednání expertní pracovní skupiny pro přípravu dokumentu Program rozvoje cestovního ruchu města Brna. Expertní pracovní skupina je složena z odborníků v oblasti cestovního ruchu, a to jak z řad veřejné a akademické, tak i podnikatelské sféry. Toto jednání bylo zaměřeno na projednání dvou klíčových témat, a to spolupráce a rozdělení kompetencí mezi jednotlivými subjekty cestovního ruchu ve městě Brně a zhodnocení dosavadních marketingových aktivit a propagace cestovního ruchu ve městě Brně. Závěr jednání byl věnován rozdělení členů expertní skupiny do jednotlivých tématických skupin pro přípravu návrhové části dokumentu.

Říjen

Dne 7. října 2009 pokračovalo v Urban centru další kolo jednání k pilotnímu projektu Revitalizace Staré Ponávky v rámci mezinárodního projektu REURIS – Revitalizace řek a jejich okolí v urbanizovaném území měst. Na projektu se podílí osm partnerů z šesti měst Polska, Německa a České republiky.

Září

Dne 23. září se v Urban centru konalo druhé setkání členů expertních skupin ke Koncepci ekonomického rozvoje města (KERM). Zúčastnili se ho zástupci veřejné správy, vysokých škol i podnikatelské sféry, kteří svými návrhy a podněty přispívají ke zlepšení konkurenceschopnosti města Brna v oblastech marketingu, lidských zdrojů i územních a prostorových podmínek jihomoravské metropole.

Září

Projekt CIVITAS ELAN v Brně je název výstavy, která byla otevřena v Urban centru 22. září 2009. Přibližuje návštěvníkům celoevropský projekt zaměřený na kvalitu městské hromadné dopravy. Součástí propagačních akcí k projektu CIVITAS byl i Evropský týden mobility od 16. do 22. září 2009, při němž se představil nový minibus, který bude v Brně zajišťovat přepravu tělesně postižených cestujících. Na výstavě v Urban centru jsou k vidění i snímky z fotografické soutěže na téma Čistá a kvalitní doprava v Brně. Vítězem soutěže se stal René Rudzan (vlevo).

Září  

Dne 14. září se uskutečnila v Urban centru série jednání k pilotnímu projektu Revitalizace Staré Ponávky v rámci mezinárodního projektu REURIS – Revitalizace řek a jejich okolí v urbanizovaném území měst. Na projektu se podílí osm partnerů z šesti měst Polska, Německa a České republiky.

Září

V neděli 13. září 2009 se už potřetí otevřely veřejnosti prostory Nové radnice. Brněnský magistrát pozval občany, aby si při Dnech evropského dědictví prohlédli místa, která jsou jinak veřejnosti nepřístupná. Na prohlídku Sněmovního a Rytířského sálu, zasedací místnosti Rady města Brna a dalších prostor radnice přišlo několik set lidí. O den dříve, v sobotu 12. září, se uskutečnily i prohlídky Berglovy vily (Muzejka) a vily Kubových v Brně-Řečkovicích.

Srpen

Dne 31. července se v Urban centru konalo první jednání expertní pracovní skupiny pro přípravu Programu rozvoje cestovního ruchu města Brna. Jde o koncepční dokument, jehož účelem je podpora rozvoje cestovního ruchu, určení jasné profilace města Brna v oblasti cestovního ruchu a jasná definice kroků vedoucích k naplnění cílů vytyčených v tomto dokumentu. Cílem vzniku dokumentu je zefektivnění koordinace a tvorby koncepčních postupů v oblasti cestovního ruchu a zvýšení efektivity marketingových aktivit. Expertní pracovní skupina je složena z odborníků v oblasti cestovního ruchu, a to jak z řad veřejné a akademické, tak i podnikatelské sféry.

Srpen

Návrhy jezdecké sochy markraběte Jošta nabídla od začátku srpna 2009 výstava v Urban centru. Expozice obsahovala patnáct nejlepších návrhů, které vybrala odborná porota z téměř padesáti přihlášených prací. Socha měla být odhalena na Moravském náměstí v Brně v roce 2010, kdy uplyne šest set let od Joštova zvolení římským králem. Rada města Brna však rozhodla instalaci jezdecké sochy zatím odložit a vypsat soutěž znovu. Žádnou ze soch vystavených v Urban centru tedy nakonec na Moravském náměstí neuvidíme. Přesto stály všechny za zhlédnutí. Každá z nich nabídla osobitý autorův pohled na moravského markraběte Jošta. Na snímcích jsou zleva návrhy Maria Kotrby (1. místo), Štěpána Dokoupila (2. místo) a Michala Gabriela (3. místo).

Červenec  

V červenci a srpnu 2009 mohli návštěvníci Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici zhlédnout výstavu Léto v barvách města. Expozice nabídla informace o Jednotném vizuálním stylu města a o turistické trase Brnem. Jednotný vizuální styl vznikl v roce 2004 jako soubor sjednocených grafických prvků, které Brno používá při své prezentaci. Od roku 2008 se můžete s novým logem setkat takřka na každém kroku. V centru města byla dokončena a předána do užívání turistická trasa, která pomocí směrníků a orientačních panelů provede obyvatele i návštěvníky jihomoravské metropole po okruhu zahrnujícím dvacet nejvýznamnějších památek Brna. Trasa začíná panelem číslo 1 na náměstí Svobody a pokračuje přes několik brněnských náměstí k významným chrámům, muzeím, divadlům a dalším stavebním památkám. Nabízí procházku místy spjatými s dějinami Brna od starobrněnského kláštera ze 14. století až po současnost představovanou Galerií Vaňkovka.

Červen

Ve dnech 15.–17. června 2009 se v Brně konal seminář na téma Znalostní ekonomika, kreativita, výzkum a vzdělávání v metropolitní oblasti. Zúčastnili se ho odborní z šesti zemí, zástupci Magistrátu města Brna a Ministerstva pro místní rozvoj. Účastníci semináře zavítali dvakrát i do Urban centra, kde se seznámili s rozvojem města a s Regionální inovační strategií. Na jedné z přednášek vystoupil i docent Tomáš Kára (vlevo), který promluvil o projektu klinicko-výzkumného centra, jež vzniká při Fakultní nemocnici u svaté Anny ve spolupráci s americkou Mayo Clinic.

Květen
  

Výstava Průvodce po brněnských náměstích byla otevřena v Urban centru 26. května 2009. Seznámila návštěvníky s minulými, současnými i plánovanými úpravami čtyř náměstí v centru Brna. Výstava trvala do konce července 2009.

Duben  

Veřejná diskuze o plánovaných úpravách Björnsonova sadu se konala v Urban centru ve středu 8. dubna 2009. O záměrech města oživit pozapomenutý park v blízkosti Právnické fakulty MU a polikliniky na Zahradníkově ulici promluvil v úvodu náměstek primátora Martin Ander. Svoje představy o budoucí podobě parku představili autoři tří ideových studií – architekti Zdeněk Sendler, Eva Wágnerová a Erik Hinďoš (zleva).

Březen

Největší současný projekt Brna, univerzitní kampus v Bohunicích, se každým dnem rozrůstá a mění tak nejen tvář svého okolí, ale i celého města. O tom, jak pokračuje jeho výstavba, debatovali 4. března 2009 v Urban centru s občany zástupci města, Masarykovy univerzity a projektanti. Jménem univerzity promluvil její kvestor Ladislav Janíček (vlevo), za projekční firmu A plus vystoupil Karel Tuza (vpravo).

Březen

Od 3. března do konce května byla v Urban centru otevřena výstava o Björnsonově sadu. Nabídla tři studie plánované úpravy parku, o nichž mohli návštěvníci výstavy hlasovat v anketě.

Únor

Od začátku ledna do konce února 2009 nabídlo Urban centru veřejnosti současně dvě výstavy: Ekologický park Černovická terasa a Protipovodňová opatření města Brna. První z výstav přibližovala územní studii na vytvoření ekologického a rekreačního areálu na území bývalé Černovické skládky, druhá seznamovala s opatřeními, která město připravuje k ochraně před velkou vodou.

Únor

Beseda o protipovodňových opatřeních v Brně se uskutečnila v Urban centru 23. února 2009. Rozsáhlý dokument s názvem Generel odvodnění města Brna představili jeho spoluautoři Ing. Jiří Štěpánek (vpravo) z firmy Pöyry Environment a Ing. Aleš Dráb (vlevo) z VUT Brno.

Únor

Veřejná diskuze k plánovaným úpravám Černovické terasy se konala v Urban centru 16. února 2009. O rekultivaci bývalé skládky a o její přeměně na ekologický park s bohatými možnosti sportovních a rekreačních aktivit promluvili autor studie Petr Kučera z Ekologické dílny Brno (vlevo) a náměstek primátora Martin Ander (vpravo).

Leden

Revitalizace Staré Ponávky v Brně, pilotní projekt připravený jako součást mezinárodního projektu Revitalizace řek a jejich okolí v urbanizovaném území města (REURIS), se představil 29. ledna 2009 v Urban centru. Jeho cílem je přeměnit vodní tok Ponávky v délce 3,7 km v „modro-zelenou” osu plnohodnotně začleněnou do struktury města. Kolem Ponávky by měly vzniknout stezky pro pěší i cyklisty, zelená prostranství a další plochy vhodné k rekreaci. Odborné veřejnosti i zástupcům brněnských městských částí projekt představili Hana Bernardová z odboru územního plánování a rozvoje (vlevo) a Ivan Hloušek z úseku rozvoje města (vpravo).

Leden 
 

Delegace z partnerského města Stuttgartu zavítala koncem ledna 2009 do Brna. Její členové si spolu se zástupci brněnského magistrátu připomněli dvacet let trvání spolupráce obou měst. Němečtí hosté v čele se stuttgartským primátorem Wolfgangem Schustrem (snímek vpravo) zavítali dne 26. ledna i do Urban centra, kde je pracovníci Kanceláře strategie města seznámili s postupem prací na realizaci projektu Europoint Brno.

Leden

Mezinárodní workshopu příležitosti desátého výročí obnovení partnerské spolupráce mezi Brnem a Lipskem se konal 19. a 20. ledna 2009. Tématem byl rozvoj města se zaměřením na tzv. vnitřní město, sídliště a suburanizaci. Workshopu se zúčastnili pracovníci brněnského magistrátu, krajského úřadu, Masarykovy univerzity, VUT a dalších vědeckovýzkumných institucí. Z Lipska přijeli představitelé tamní radnice, zástupci Výzkumného centra pro životní prostředí a Univerzity Lipsko.

Leden
  

Dva veletrhy cestovního ruchu GO a REGIONTOUR se konaly na brněnském výstavišti ve dnech 15.–18. ledna 2009. Představily se na nich regiony a turisticky atraktivní místa České republiky. Významné místo mezi nimi zaujímala jižní Morava a krajské město Brno. Náš region nabízí návštěvníkům cyklistické stezky, vinařství, významné hrady a zámky, Moravský kras, Lednicko-valtický areál, kulturní a historické památky Brna a další turistická lákadla. Veletrhy letos navštívilo pětatřicet tisíc lidí.

Další fotogalerie