Jakým směrem se Brno ubírá? Co se v něm mění, modernizuje a připravuje? Jak bude po chystaných změnách vypadat za pět, deset či dvacet let? Zjistěte, kam jihomoravská metropole kráčí a co se v ní do budoucna chystá. Přijďte na některou z přichystaných přednášek či procházek po městě od 24. září do 17. října 2023.

Ať se nám to líbí, nebo ne, podoba Brna se v průběhu let mění. Například roste počet jeho obyvatel i aut, která jeho ulicemi denně projedou. Proto je nutné myslet na to, aby Brňanky a Brňané měli kde bydlet, mohli pohodlně cestovat do práce nebo do školy a aby měli kde trávit volný čas. A do toho se město musí přizpůsobit změnám klimatu i energetické transformaci.

Zkrátka to tu bude za pár let vypadat jinak než dnes. Jak? To ukáže akce „Kam kráčíš, Brno? 2023“, kterou pořádá Odbor strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna.


Během čtyř týdnů můžete zavítat na přednášky o připravovaných projektech, případně během procházek přímo v terénu zjistit, jak se mění ráz města. Na přednáškách se můžete těšit na ukázky projektů z oblasti bydlení, dopravy, kultury, sportu nebo ochrany životního prostředí. Dozvíte se například, co poskytne areál někdejší Zbrojovky, v němž se již dnes staví, kde všude si budou moct dobít auta na elektrický pohon nebo jak můžete rozhodovat o části městského rozpočtu. Besedy se uskuteční na hvězdárně a v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie.

Tematické procházky pak představí části Brna, které se připravují na výraznou proměnu a rozvoj. Účastníci exkurzí budou mít příležitost projít se po Trnité, kde vyroste zcela nová čtvrť i dopravní terminál s vlakovým a autobusovým nádražím. Kousek od historického centra vznikne také široká třída s obchody, restauracemi a dostatkem místa pro pěší i cyklisty. A probádat lze také nábřeží řeky Svitavy, na němž kdysi prosperující továrny postupně ustupují moderním bytům či parkům.

Všechny projekty, které se v rámci akce „Kam kráčíš, Brno? 2023“ představí, jsou součástí Strategie #brno2050. Ta ukazuje cestu, podle níž by se město mělo rozvíjet. A to na základě společné vize, konkrétních hodnot a cílů, na jejichž stanovení se podíleli různí odborníci, výzkumníci, podnikatelé, ale i běžné Brňanky a Brňané. Strategie klade důraz na veškeré potřeby obyvatel – dostupné bydlení, kvalitní služby i dobrou veřejnou správu.

„Kam kráčíš, Brno? 2023“ začíná v neděli 24. září a končí v úterý 17. října. Celý program je pro zájemce dostupný zdarma. Návštěvníci se pouze musí registrovat na webu gotobrno.cz. Podrobnosti jsou zveřejněny také na webu brno2050.cz a na facebookové stránce Chytré Brno.

Program akce, detailní informace a registrace:

Přednášky:
Po 25. září / Tvář města, v němž žijeme
Út 3. října / Brno, Mekka inovací
Po 9. října / Služby dostupné pro všechny
Út 17. října / Jak na změnu klimatu a dobrou správu


Prohlídky:
Ne 24. září / Trnitá aneb Vstříc nádraží a nové čtvrti
Ne 1. října / Po budoucí Brněnské třídě
Ne 8. října / Proměny Svitavy, řeky průmyslníků
Ne 15. října / Nejošklivější břeh v Brně? Zatím…

Leták ke stažení