Zásobit obyvatele Brna teplem je čím dál snazší. Jejich spotřeba totiž výrazně klesá a s tím se snižuje i využití provozů Tepláren Brno. Třeba část toho nejstaršího na Špitálce plánuje vedení města přestavět na chytrou čtvrť. Počítá se i s využitím odstavené chladicí věže.

Ještě před 40 lety se v teplárnách na Špitálce kouřilo ze dvou komínů a dvou chladicích věží. Teď pára stoupá z jediného. Kotel K1 v provozu vyrobí víc než třetinu veškerého prodávaného tepla v Brně.

„Vyrobí se tady milion gigajoulů. V minulosti výroba na Špitálce představovala zhruba 1,5 milionu gigajoulů. Pokles je zhruba o 30 až 40 procent,“ řekl finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

Důvody klesající spotřeby jsou tři. Vyšší teploty během zimy, lepší zateplení domů a méně úniků tepla při distribuci. Část provozu je proto už spíš muzeem. „V takzvané staré kotelně jsou kotle, které byly instalovány v 30. letech, a aktuální využití je samozřejmě nulové. Poslední nájezd těchto kotlů byl někdy v polovině 90. let,“ přiblížil Měchura.

Část areálu bude zásobovat Brno teplem, část se promění

Podobně nevyužívaná je teď třetina celého provozu, archivy nebo dílny se z ní přestěhují pryč. Modrá konstrukce s potrubím rozdělí areál na dvě části, jedna bude vyrábět teplo a v druhé vznikne chytrá čtvrť Špitálka. Počítá i s využitím bývalé chladicí věže, uvnitř vznikne kreativní centrum.

„Dá oblasti nový život, ale s tím, že zůstane zachován industriální charakter. Měly by vzniknout jak společenské prostory, tak prostor pro bydlení a kancelářské prostory,“ vyjmenoval náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Město teď stanovuje podmínky pro hledání investorů, kteří by pomohli s financováním strategického projektu. Partnery chce najít příští rok. Do té doby bude 90 let starý areál připomínat dobu, kdy brněnské textilní továrny spotřebovávaly skoro tolik páry, co celý New York.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz


Veškeré informace o projektu re:ŠPITÁLKA naleznete zde.