Městská část Brno-Líšeň chystá rekonstrukci náměstí Karla IV. Odhadem vyjde na desítky milionů korun, řekl dnes ČTK místostarosta Líšně Martin Příborský. Radnice vyhlásila na rekonstrukci architektonickou soutěž, první cenu získalo brněnské studio P. P. Architects.

O vítězi rozhodla odborná porota. “Dokončení architektonické soutěže o návrh nové podoby náměstí Karla IV. je důležitým krokem na dlouhé cestě k obnovení tradičního srdce Staré Líšně jako plnohodnotného centra společenského života. Je završením mnoha let diskusí, jakým směrem se vydat,” uvedl Příborský.

Podle něj je to ale začátek složité cesty k samotné realizaci, předložené řešení navíc nemusí být definitivní. “Bude záviset na mnoha faktorech, změně územního plánu, vyřešení vlastnických vztahů a samozřejmě na možnostech financování. Detaily vítězného návrhu budou předmětem pokračující veřejné diskuse a mohou se dále vyvíjet,” řekl Příborský. Část peněz se bude městská část snažit získat z dotací, část od města.

Koncepce je založená na výrazné severojižní ose vedoucí od kostela k nové budově v severní části. Západní strana má zpevněnou plochu přiléhající k silnici. Na východní straně by měl být park. Na náměstí by mohlo být i podzemní parkoviště.

Zdroj: archiweb.cz / Vizualizace vítězného projektu / Představení výsledků soutěže