Pokud by se Brno rozhodlo pokračovat v rozpracovaném územním plánu a nepořizovat nový, je podle městského architekta Michala Sedláčka možné jej mít hotový krátce po roce 2020. Sedláček, který je ředitelem Kanceláře architekta města Brna (KAM), to dnes řekl novinářům. Pořízení nového územního plánu do konce roku 2020 ukládá městům stavební zákon. Druhou variantou, kterou vedení města zvažuje, je práce na novém územním plánu.

Nezávisle na rozhodnutí města už však před rokem zřízená příspěvková organizace začala pracovat na budoucí podobě města a její práce bude využitelná jak pro nový územní plán, tak pro pokračování na rozpracovaném, jehož tvorba se zastavila před čtyřmi lety.

KAM již zpracovala prostorovou vizi města, její členové debatovali s politiky a lidmi ze stavebních úřadů ve všech městských částech s výjimkou Slatiny, kam pojedou v nejbližších dnech. V květnu a červnu objedou město znovu a budou debatovat s veřejností. “Chceme, aby lidé věděli, co je územní plán, co od něj mohou očekávat a co mohou očekávat od nás,” řekl Sedláček. Nyní se KAM chystá zpracovat koncepční výkres, který ukáže, jakým účelům bude které území sloužit.

Pokud by město nemělo územní plán, může se stavebně rozvíjet jen v intravilánu, který určují mapy z roku 1966, a o nových stavbách budou rozhodovat pouze stavební úřady.

V Brně je podle Sedláčka velice obtížné se domluvit. “Každý si hájí svůj zájem. Proto je potřeba dát dohromady vize, pořádali jsme diskuse lidí z různých zájmových skupin,” řekl Sedláček. Ze setkání s politiky v městských částech měl dobrý pocit. “Jsou rádi, že s nimi komunikujeme. Často se však v jejich pohledu odráží to, že většina souhlasí s tím, že město se musí rozvíjet, ale nejraději by, aby to nebylo u nich. Proto se snažíme najít dohodu, je třeba se dívat na celoměstský zájem, který převáží zájem městské části,” uvedl Sedláček, který by rád v budoucnu řekl, že se za něj vytvořil nový územní plán.

Když do funkce nastupoval, čelil výtkám některých současných i bývalých politiků, že je prodlouženou rukou náměstka Martina Andera (SZ). “Neznal jsem situaci v Brně a tomuto nerozuměl. Nikdo na nás ale nevyvíjel a nevyvíjí tlaky a komunikujeme se všemi, abychom překlenuli činnost i do dalšího volebního období,” řekl Sedláček.

Vedle územního plánu KAM organizuje urbanistické a architektonické soutěže a chce se zasadit o to, aby se zlepšovala veřejná prostranství i v městských částech. “Centrum Brna už neskutečně ožilo, rádi bychom, aby tak ožily i městské části. Udělali jsme si seznam veřejných prostranství, abychom to nějak rozhýbali, a zároveň chystáme jakousi kuchařku pro ty, kteří by sami chtěli nějak náměstí oživovat,” uvedl Sedláček.