Funkcionalistickou budovu pošty u hlavního nádraží v Brně zakoupila v elektronické aukci společnost Recollect, která je součástí koncernu Finanční skupina Trinity Bank. V tiskové zprávě o tom informoval mediální zástupce společnosti. Dosavadní majitel objektu, společnost Česká pošta, v pondělí potvrdila prodej budovy v elektronické aukci za 117 milionů korun, jméno vítěze aukce ale nezveřejnila.

“Cílem společnosti Recollect, vítěze elektronické dražby, je po úspěšném dokončení koupě této stavby navrátit této významné budově krásnou funkcionalistickou podobu,” uvedla firma Recollect.

Společnost na dotaz ČTK uvedla, že se nechystá budovu přestavět například na byty. “Budova bude využívána v souladu s územním plánem a budoucí podobou lokality po přesunu nádraží a bude opravena do kvalitního stavu s respektem k funkcionalismu. Konkrétní diskuse s odpovědnými orgány začnou až po nákupu budovy a po analýze její zanedbanosti,” uvedla společnost ve vyjádření.

Mluvčí České pošty Ivo Vysoudil v pondělí uvedl, že předkupní právo na budovu mají České dráhy, kterým bude nabídnuta za cenu stanovenou elektronickou aukcí. Aukce posloužila ke stanovení tržní ceny budovy. Mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová ale na dotaz ČTK uvedla, že dráhy budovu odkoupit nechtějí. “České dráhy mají na budovu předkupní právo, protože stojí na jejich pozemcích. Tuto nabídku ale nevyužily,” uvedla Rajnochová.

Česká pošta už dříve uvedla, že budoucností budovy, kterou navrhl architekt Bohuslav Fuchs, se zabývá již delší dobu, protože jejímu provozu nevyhovuje, je neekonomická a zbytečně naddimenzovaná. Namísto pobočky hned vedle hlavního nádraží plánuje pošta otevření dvou poboček nových – jedné v Obchodním centru Letmo naproti nádraží a jedné v objektu Šumavská Tower v městské části Královo Pole. V budově u hlavního nádraží ale bude pošta fungovat nejméně do poloviny příštího roku.

Vlastník kupce poštovní budovy, Trinity Bank, existuje na trhu 25 let. Hlavními pilíři banky jsou financování nemovitostí a developerských projektů a dlouhodobé zhodnocení peněz v rámci spořicích a vkladových účtů. Banka dříve byla záložnou Moravský Peněžní Ústav. Společnost byla založená v roce 1996 ve Zlíně a patřila mezi největší spořitelní družstva v ČR. Bankovní licenci dostala od České národní banky v polovině prosince 2018, následně se přejmenovala na Trinity Bank.

Nádražní pošta podle návrhu Bohuslava Fuchse byla postavena na konci 30. let minulého století jako provizorium. Už tehdy se uvažovalo o přesunu brněnského nádraží, proto Fuchs budově navrhl lehkou ocelovou konstrukci, aby byla snadno rozložitelná. Raritou budovy je výtah páternoster, který nechala pošta v roce 2013 opravit do provozuschopného stavu. V 80. letech byla budova částečně opravena, ale v současnosti potřebuje celkovou rekonstrukci.

Zdroj: archiweb.cz / Foto: archiweb.cz, bambrno.cz