Na kopci Holedná nad brněnským Jundrovem začala stavba rozhledny. Dělníci v těchto dnech montují ocelovou konstrukci, práce potrvají několik týdnů. Projekt vzešel z nápadu obyvatel, uspěl v prvním ročníku participativního rozpočtu města Brna. Stát bude přes 6,5 milionu korun.

Okolo oblíbené obory Holedná v pátek ráno projela těžká technika, nákladní auto přivezlo z ostravské dílny první části konstrukce budoucí rozhledny. Na místo ji na dlouhé plošině mezi stromy pomáhal dostat silný bagr.

Nejprve bylo třeba konstrukci upevnit k zemi, poté ji mohli stavbaři pozvolna stavět nahoru. Stejný proces bude dělníky čekat ještě třikrát. Jednotlivé díly se jako stavebnice postupně spojí až na místě, pak je ukotví lana (video ze stavby). Mohutnou betonovou základnu připravovali na místě poslední měsíce, od letošního jara.

„Na rozhledně se pracuje čistého času v podstatě už dva roky. Původní myšlenka byla, že bude stát někde v lokalitě u Kohoutovic, ale vzhledem k výšce okolního lesního porostu by rozhledna musela být o 15 metrů vyšší, což by představovalo nárůst ceny stavby,“ popsal Pavel Jordán z technického a stavebního oddělení Lesů města Brna.

„Inspirovali jsme se stromy, které jsou pro tuto lokalitu typické, a to jsou duby. Střed rozhledny je nosná část celého návrhu inspirovaného dřevem, které je nosná složka stromu, a potom sukénkou nebo obalem, který zavětrovává celý nosný střed,“ uvedl architekt Tomáš Jurák.

Vyhlídková plošina ve výšce téměř 35 metrů nabídne pohled na město, přehradu i Drahanskou vrchovinu. Ocelová pozinkovaná konstrukce má být odolná i vůči vandalům. Do budoucna mají okolo přibýt ještě lavičky. Rozhledna by mohla být pro lidi přístupná zřejmě kolem Vánoc.

Tisková zpráva České televize