(Kráceno) Majitel funkcionalistického paláce Typos v Brně chystá pasáž z Jezuitské do parku v Rooseveltově ulici. Obnoví desítky bytů, obchůdky i divadelní sál. Park oživí předzahrádka, více zeleně a také vodní prvky.

Od 60. let minulého století tu vládla státní televize, a jak se rozšiřovala, původní funkce se z objektu zcela vytratily. Nový majitel, společnost Magnum, už má přesnou vizi, jak by měl „probuzený“ Typos vypadat a fungovat.

„Chceme obnovit původní záměr architekta Cahy, který pasáž nakreslil rovně z Jezuitské ulice do parku. U vchodu bude informační středisko, kavárna, bistro, galerie umění, salonky, restaurace pro celý provoz,“ popsal Jakub Vymazal ze společnosti Magnum, který má rekonstrukci na starosti.

A obnovy se dočká i společenský sál pro 340 až 350 diváků. „Rádi bychom, aby si ho vzalo do pronájmu za symbolickou cenu nějaké divadlo, které by akce zastřešovalo. Jeviště bude variabilní. Pokud se tu nebude hrát, mohou tady být konference, jednání a kulturní akce,“ poznamenal Vymazal.

Nahoře v části do parku a do Jezuitské bude 70 až 100 nájemních bytů a apartmánů. „Zmizí vyústění vzduchotechniky a příjezdová cesta, protože spojení bude obstarávat podzemní garáž, do níž se bude vjíždět z Rooseveltovy. Udržíme rekonstrukci ve funkcionalistickém duchu, ve kterém je dům začátkem 30. let postavený. Z Jezuitské se vzhled nezmění, ze strany do parku plánujeme ustupující terasy a na střeše bude pasivní zeleň,“ upřesnil Vymazal.

A součástí projektu je i podzemní parkoviště – zčásti pod parkem a pod objektem. Bude mít dvě podlaží a mělo by se do něj vejít 160 až 170 aut.

Na obnově parku spolupracuje investor s radnicí Brno-střed, která už má studii na jeho revitalizaci.

„Měl by tu vzniknout příjemný kus Brna se zelení, vodními prvky a kultivovaným prostorem před vstupem do zrekonstruovaného paláce s předzahrádkou pro tamní restauraci. A tím, že zmizí vzduchotechnika a veřejné toalety se přesunou do podzemních garáží Typosu, tu přibude 300 metrů zeleně,“ popsal radní Brna-střed Petr Bořecký (ANO).

„Část úkolů na sebe převzal majitel Typosu. Na zbytek musíme sehnat peníze my,“ doplnil.

Majitel počítá, že investice přijde na zhruba půl miliardy, a rád by začal stavět co nejdříve. Potřebuje však změnu územního plánu, který dnes vymezuje užívání objektu pro kulturu. Změnit potřebuje i regulační plán, protože komplex leží v památkové rezervaci. Památkáři s projektem souhlasí. „Respektuje všechny regulativy i výšku budovy a budov okolních a zachovává původní vzhled. Naopak tím, že se otevře pasáž, místo ožije a z nyní nelibého koutu parku se odstěhují bezdomovci,“ komentoval šéf městských památkářů Martin Zedníček.

Město zařadilo změnu do urychleného procesu schvalování, ale přesto to podle městského radního pro územní plánování Filipa Chvátala (KDU-ČSL) chvíli potrvá. „S vlastní změnou nemáme problém, ale je potřeba vyhovět všem zákonným lhůtám a požadavkům, takže to vidím tak na dva roky,“ poznamenal Chvátal.

„Proces změny zahájila už ČT, ale trvá to roky. Přitom dům byl vystavěný jako polyfunkční a my naplňujeme jen jeho původní účel,“ poznamenal Vymazal.