Středověké kamenné artefakty ve více než sto let staré technické památce. Špilberk otevřel nové lákadlo – expozici Chrám kamene umístěnou v někdejších podzemních vodojemech. Lidé se sem mohou podívat denně v rámci prohlídky s průvodcem.
Na třicet kamenných artefaktů připomínajících brněnskou historii si dnes prohlédli první návštěvníci. Po zdržení způsobeném pandemií COVID-19 se dnes otevřely zrekonstruované vodojemy. „Adaptací obou nádrží získalo muzeum atraktivní prostor pro vystavení exponátů dokumentujících zaniklé městské kostely, paláce a hřbitovy. Zvlášť zajímavé jsou fragmenty z tzv. Královské kaple nebo konzola s mužskou tváří z Židovské brány. Celé expozici dominují Boží muka z roku 1494 od Valeriana Planera,“ popisuje kurátor sbírky lapidária Filip Kyrc.
Nový atraktivní cíl pro návštěvníky vznikl díky jedné z posledních velkých rekonstrukcí Špilberku. Ta přišla na téměř 100 milionů korun, více než 90 milionů ale pokryje dotace. V rámci oprav byla zrekonstruována část východní a severní hradby, severovýchodní bastion a navazující vstup do kasemat. V severním přístavku vyrostly restaurátorské dílny a sklady. Úpravy se dotkly i exteriérů – restaurátoři opravili sochu generála de Souches, došlo ke zpevnění cest i pořízení nových laviček a dalšího mobiliáře.
Více informací o nové expozici a jejím provozu získáte na webu hradu Špilberk.