Dva vodní prvky mají podle plánů přibýt na zrekonstruovaném Dominikánském náměstí. Pod dlažbou je pro ně připraveno i napojení na sítě. O tom, jak budou vypadat, ale rozhodne až architektonická soutěž. Město ji chce spolu s Kanceláří architekta města vypsat už na jaře.

„Rada města Brna dnes rozhodovala o budoucí podobě vodních prvků na Dominikánském náměstí. Jednou ze zvažovaných variant byl přesun Merkurovy kašny z Biskupského dvora, ale její přemístění není s ohledem na její technický stav možné. Proto jsme se rozhodli vypsat architektonickou soutěž, ze které vzejdou nové autorské návrhy,“ popsala primátorka Markéta Vaňková.

Zadávací dokumentaci chce Magistrát města Brna ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna připravit do března. „Veřejná výtvarně-architektonická soutěž bude společná pro oba prvky. Ambicí je, aby vzniklo dílo, které spolu může komunikovat a vytvářet v tomto veřejném prostoru nějaký příběh. Do konce léta necháme výtvarníky a architekty tvořit a do konce roku bychom rádi měli vybrané vítězné návrhy,“ popsal další postup radní pro kulturu Marek Fišer.

Podoba výtvarných prvků na Dominikánském náměstí je předmětem dlouhodobých debat. Už v roce 2008 byla na návrh nové kašny vyhlášena soutěž. Rada města Brna však tehdy neschválila žádný z návrhů k realizaci. V posledním roce se prověřovala také varianta přesunu sochy Josefa II. nebo vytvoření repliky Merkurovy kašny.

Dominikánské náměstí prošlo několikaměsíční rekonstrukcí loni. Po opravách se na něj už nevrátila parkovací místa, namísto toho se přiblížilo svému historickému vzhledu ze 30. let minulého století. Na prostranství i terase kostela přibyly lavičky, náměstí bylo osázeno 10 platany.

Foto: MMB