Na veřejných brněnských prostranstvích přibydou dvě nové sochy připomínající místní významné osobnosti – Adolfa Loose a Martina Středu. Rada města Brna dnes na jejich ztvárnění vyhlásila veřejnou výtvarnou soutěž, která skončí 28. března příštího roku.
Realizace soch, do nichž město investuje po dvou milionech korun, se podle soutěžních podmínek předpokládá do 30. dubna 2019. Jejich umístění bylo ve spolupráci s Kanceláří architekta města předběžně navrženo tak, aby lokalita s danou osobností symbolicky souvisela.
Socha připomínající odkaz architekta Adolfa Loose bude instalována v parku na Janáčkově náměstí, neboť právě na přilehlé Kounicově ulici v místech dnešního hotelu Continental stával architektův rodný dům.
„I když jde o brněnského rodáka, jediným jeho zdejším kompaktně zachovaným dílem je interiér jídelny Bauerova zámečku na výstavišti. Jsem proto rád, že se ve městě objeví další prvek, který tuto velkou osobnost moderní české architektury připomene. Ztvárnění jsme nechali plně na kreativitě autora. Může se jednat o figurální sochu, ale stejně tak lze vyjít z Loosovy architektonické tvorby a tu volně reflektovat,“ komentoval náměstek primátora Matěj Hollan.
Figurální socha pátera Martina Středy, významného představitele jezuitů, by měla vyrůst u kostela Nanebevzetí Panny Marie na nároží ulic Jezuitské a Beethovenovy. „V tomto kostele páter Středa působil a je zde také pohřben,“ vysvětlil Matěj Hollan. Páter Středa byl v době obléhání města Brna švédskými vojsky rektorem jezuitské koleje a blízkým spolupracovníkem velitele brněnské obrany Jeana-Louise Raduita de Souches. Na obraně města se podílel organizováním studentů, tovaryšů i měšťanů a podle mnohých svědectví působil jako duchovní a morální pilíř brněnských obránců.
Sochy Loose a Středy vzniknou v rámci projektu Sochy pro Brno, díky kterému již byla realizována díla odkazující k W. A. Mozartovi, T. A. Edisonovi či J. Skácelovi. Další osobnosti, kterým by v budoucnu měla být socha věnována, jsou například královna Eliška Rejčka, matematik a filozof Kurt Friedrich Gödel, gymnasta a odbojář Jan Gajdoš, majitel továrny a mecenáš Friedrich Wannieck či architekt Bohuslav Fuchs. Cílem projektu je rozšířit v centru města galerii soch věnovaných významným osobnostem a tím jednak přispět k atraktivitě města z hlediska turistů a jednak uměleckou formou nenásilně vzdělávat kolemjdoucí.