Místo, kde Gregor Johann Mendel v polovině 19. století křížil rostliny hrachu, aby odhalil zákony dědičnosti a položil tak základy genetiky, opět ožilo. V zahradě augustiniánského kláštera na Starém Brně zástupci opatství, Brna i kraje slavnostně otevřeli obnovený Mendelův skleník.

Průhledná konstrukce ze skla a oceli poslouží jako polyfunkční objekt pro pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí. Skleník lidé navštíví i při prohlídkách pořádaných Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity. Unikátní stavba za 50 milionů korun vznikala osm měsíců. Její podobu navrhli architekti z brněnského studia Chybík+Krištof, pracovali na ní téměř dva roky.

„Nová interpretace stavby kopíruje originální půdorys a orientaci skleníku, do konstrukce jsme nechali proniknout i příběh o objevování tří Mendelových zákonů dědičnosti,“ nastínil architekt Ondřej Chybík. Uvnitř visí 21 květináčů, kde jsou vysazené symbolicky rostliny hrachu. Pěstovat se budou aeroponicky bez nutnosti využívat substrát.

Otevření se zúčastnil i generální převor augustiniánů Alejandro Moral ze Španělska. „Opatství bylo za Mendelovy doby významným centrem kultury a vzdělanosti v Brně. Jsem rád, že se obnovený skleník může stát odkazem nejen bratra Gregora a jeho doby, ale i místem pro dialog vědy a víry,“ řekl.

Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) mají skleník i celý areál potenciál k zapsání na seznam UNESCO. „Vědecká a kulturní hodnota celosvětového významu je jedinečná,“ poznamenal.

Obnovenému skleníku požehnal brněnský biskup Pavel Konzbul, který vyzdvihl osobnost tehdejšího opata a vědce Mendela. „Jeho rozum osvícený vírou v Boha dokázal geniálně propojit svět matematiky a botaniky, a tak lidstvu přinést objev, který známe jako Mendelovy zákony dědičnosti. Schopnost jeho analytického myšlení je praktickým příkladem propojení vědy a víry,“ prohlásil biskup.

O odkaz Mendela dlouhodobě pečuje Masarykova univerzita. „Intenzivně rozvíjíme výuku a výzkum v oborech, kterým se věnoval. Je pro nás ctí být součástí projektu, který umožnil obnovu skleníku, k jehož základům se dlouhé roky jezdili poklonit genetici a další vědci,“ uvedla prorektorka Masarykovy univerzity pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová.

V létě se do Brna sjeli na genetickou konferenci uspořádanou na počest Mendela tři nositelé Nobelovy ceny i další špičkoví vědci. Akce byla součástí oslav dvoustého výročí narození zakladatele genetiky, jež spadá na letošek. Brno nechává při stejné příležitosti rovněž opravit Mendlovo náměstí. Rekonstrukce není dosud hotová, termín dokončení se už několikrát odsouval, naposledy na konec ledna. Na prostranství zatím nestojí ani socha nazvaná Hrachovina, jejímž autorem je místní sochař Jaromír Gargulák.

Zdroj: idnes.cz / Foto: Anna Vavríková, MAFRA