Možnost dát si kávu nebo zhlédnout divadelní představení v nově zrekonstruovaném parku na Moravském náměstí slibuje Brno svým občanům už pátým rokem. Místo je přitom pořád stejné jako v roce 2016, kdy vedení Brna-střed představilo architektonický návrh. Zanedlouho by se však konečně věci měly dát do pohybu. „Zastupitelstvo města schválilo plán rekonstrukce náměstí, za čtrnáct dní schválí návrh zastupitelstvo Brna-střed a opravy zahájíme na začátku listopadu,“ oznamuje náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl (ODS). Nový park vyjde město na 131 milionů korun a hotový by měl být v létě.

Svou dnešní podobu dostalo Moravské náměstí v 70. letech minulého století, nyní ho čeká kompletní proměna. „Uspořádání Moravského náměstí vycházelo z totalitního architektonického pojetí. Zrušíme asfaltové chodníky ve tvaru pěticípé hvězdy, místo nich jsme navrhli novou komunikaci, která propojí Lidickou ulici s prostory před kostelem sv. Tomáše,“ přibližuje nový vzhled parku starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Na náměstí přibude i jezírko s fontánou a kavárna s veřejnými toaletami. „Novou dominantou parku se stane centrální plocha, která bude sloužit ke kulturnímu vyžití, například pro pořádání divadelních představení, komornějších koncertů a výstav,“ odhaluje Mencl. Důležité budou i méně viditelné úpravy povrchů, které mají za úkol zadržovat dešťovou vodu a zavlažovat tak stromy a zeleň.

Rekonstrukci předcházel geodeticko-archeologický průzkum, při kterém byly odhaleny sklepní prostory Německého domu z 19. století. Třináct suterénních místností sloužilo jako zázemí pro restauraci a skladovalo se v nich pivo, víno a potraviny. Statik ovšem prostory označil za nebezpečné, a město tak má dvě možnosti, jak se zbytky domu naložit. Buď nechá prostor vyplnit samotvrdnoucí směsí, nebo staticky zajistí klenby, aby unesly zátěž provozu na povrchu parku. Brno-střed se jednoznačně přiklání ke druhé variantě, přestože je dražší.

idnes.cz / Autor návrhu: consequence forma, vizualizace Moare