Vila Tugendhat má nové ochranné pásmo pro své okolí. Spadá pod něj úsek ulice Černopolní před vilou a také komplex zahrad, řekl ČTK primátorčin náměstek Tomáš Koláčný (Piráti). Památková ochrana podle něj zakazuje činit zásahy do pásma, které by ovlivnily panorama vily. Vytvoření ochranného pásma bylo jednou z podmínek, ke kterým se město zavázalo při zápisu vily do seznamu památek UNESCO.

Dosud byla památkově chráněná jen samotná vila, nyní jsou to kromě ulice před objektem i zahrady spojující vilu Tugendhatvilou Löw-Beer nebo Arnoldovou vilou“V pondělí uplynul termín pro podání připomínek, takže by ochrana měla nabýt právní moci. Ještě je teoretická možnost, že někdo odeslal připomínku v pondělí a přijde později poštou,” uvedl Koláčný.

Podle něj zakazuje ochranné pásmo děla zásahy, které by ovlivnily ráz vily a jejího okolí. “Je to krok k tomu, aby nejen samotná vila, ale i její okolí zůstalo nezměněno i pro budoucí generace,” dodal Koláčný.

Radní Brna pro kulturu Marek Fišer (Piráti) uvedl, že vytvoření ochranného pásma bylo jednou z podmínek, ke kterým se město zavázalo při zápisu do seznamu památek UNESCO. “Jsem moc rád, že se nám po dvaceti letech konečně podařilo našim závazkům dostát,” poznamenal Fišer.

Vila Tugendhat je nejnavštěvovanější brněnskou památkou. Vilu navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru, technickým zázemím i začleněním do přírody. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce. V letech 2010 až 2012 byla vila zrekonstruována, záměrem oprav bylo stav domu co nejvíce přiblížit původnímu řešení.

Zdroj: archiweb.cz