Brněnští zastupitelé svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou desetiletích od začátku příprav tak město získá moderní koncepční rozvojový dokument. Nabytí jeho účinnosti se předpokládá na přelomu ledna a února roku 2025. Nový územní plán se tak stane základem pro udržitelný rozvoj Brna v dalších desítkách let.
„Dnešní rozhodnutí podpoří moderní rozvoj našeho města. Schválený územní plán sjednocuje potřeby bydlení, zeleně, dopravy i kvality života do jedné ucelené vize. Otevírá možnosti pro výstavbu nových čtvrtí s důrazem na revitalizaci brownfieldů, ochranu zeleně a tvorbu veřejných prostorů přátelských k lidem i přírodě. Nové přestavbové oblasti nabídnou harmonické propojení bydlení, práce a volnočasového vyžití. Máme vizi rozvoje města s prostředím přívětivým pro život náš i budoucích generací,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Nový územní plán je výsledkem práce desítek odborníků zahrnujících širokou škálu autorizovaných profesí. Vypracovala ho Kancelář architekta města Brna (zpracovatel), která na něm průběžně intenzivně spolupracovala s Odborem územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna (pořizovatel) i se samosprávou, a to především skrze určeného zastupitele Petra Bořeckého.
„Rád bych za město poděkoval týmům pořizovatele a zpracovatele za odhodlání se do všech důležitých a zásadních úprav znovu pustit. Dohromady se nám za dva roky podařilo vrátit územnímu plánu jasnou čitelnost a pravdivost. Stabilizované plochy tak budou opravdu chránit dochovanou zástavbu a v plochách změn je naopak přestavba území předpokládána a podporována. Chceme chránit zelené vnitrobloky i veřejně přístupné plochy zeleně ve městě. Brňané i Brňanky si zaslouží místa pro bydlení i lokality klidu vhodné k odpočinku,“ uvedl určený zastupitel Petr Bořecký, který má jako člen Rady města Brna v gesci oblast územního plánování.
„Brno má být město krátkých vzdáleností a nový územní plán k tomu dává dostatečné předpoklady. Cílem jsou čtvrti, kde lidé na jednom místě najdou pracovní příležitosti, občanskou vybavenost, veřejné služby, volnočasové aktivity i bydlení, a veřejný prostor, k němuž se přistupuje systematicky s důrazem na zeleň, vodní prvky a modrozelená řešení. Brno má být město, kde je podporována udržitelná doprava, tedy pěší, cyklistická i ta hromadná,“ doplnil ředitel Kanceláře architekta města Brna Jan Tesárek.
Účinnost nového Územního plánu města Brna se předpokládá v nejbližším možném termínu od podpisu primátorky města a po patnácti dnech od vyvěšení na úřední desce, tedy pravděpodobně na přelomu ledna a února 2025.
Další dílčí úpravy tohoto koncepčního dokumentu jsou do budoucna možné v souladu s platnou legislativou. Veškeré podrobnosti budou k nalezení na městském portálu územního plánování upmb.brno.cz.