Velká obřadní síň na Ústředním hřbitově bude opět sloužit svému účelu. Po více než roční rekonstrukci byla za přítomnosti vedení města a Správy hřbitovů města Brna 4. září 2023 slavnostně otevřena.

„Síň, která byla postavena podle návrhu Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška v letech 1925 až 1926, neodmyslitelně patří k brněnským architektonickým skvostům. Její rekonstrukce začala v květnu loňského roku a během 14 měsíců se veškeré práce podařilo dokončit. Nutno dodat, že projekt byl konzultován a dozorován památkáři. Doplním, že náklady na rekonstrukci ve výši 66,3 milionu korun bez DPH hradilo město Brno ze svého rozpočtu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Obřadní síň je nově jako první v ČR vybavena robotickým katafalkem, který se vracel dle historických fotek do své původní podoby. „V celé budově jsou nyní nové rozvody elektřiny, plynu, datového a bezpečnostního připojení. Plášť budovy byl očištěn, došlo i na repase dveří a osvětlení. Poslední novinkou je dataprojektor k promítání fotografií či filmů,“ doplnil náměstek Jaroslav Suchý.

Rekonstrukce se částečně dotkla i malé obřadní síně, kde bylo upraveno osvětlení a vzduchotechnika.

„V letošním roce si připomínáme 140 let od vzniku Ústředního hřbitova v Brně. K tomu se pojí několik zajímavých akcí, které pořádáme ve spolupráci s Muzeem města Brna. Například na komentovaných procházkách po hřbitově se účastníci seznámí nejen s historií samotného hřbitova, ale také s historií města Brna, způsobech zakládání městských hřbitovů či způsobech pohřbívání,“ dodala ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Venkovní výstavu najdete v blízkosti vstupu do areálu hřbitova z Vídeňské ulice. Až do 30. září vám přiblíží historii i vývoj nejvýznamnějšího brněnského pohřebiště. Prohlédnout si ji můžete v otevírací době hřbitova: mezi 7 a 19 hodinou.

Procházky po Ústředním hřbitově se již dvě uskutečnily. Na dvě se stále můžete přihlásit, a to v termínech 4. října a 5. listopadu. Začátek je vždy od 16 hodin. Kapacita procházek je však omezena na 30 lidí, proto je nutné si rezervovat místo na konkrétní den přes e-mail dostalova@hrbitovybrno.cz. Prohlídka s komentářem zabere zhruba 90 minut a její cena činí 100 Kč.


Do nově zrekonstruované síně se můžete také vypravit na komentovanou prohlídku. Zájemci se mohou hlásit na následující dny: 12. září, 11. října a 24. října 2023. Začátek je vždy v 16 hodin. Rezervaci zasílejte opět na adresu dostalova@hrbitovybrno.cz. Kapacita účastníků je 30 osob, vstupné je 100 Kč.

Vrcholem celoročního programu se pak stane koncert k výročí založení hřbitova, který se 2. listopadu odehraje přímo v obřadní síni.

Konkrétní informace k akcím postupně zveřejní Správa hřbitovů města Brna na svém webu v sekci Aktuality.

Video rekonstruované obřadní síně najdete zde.

Tisková zpráva / Foto: Správa hřbitovů města Brna