Několikaměsíční oprava Dominikánského náměstí je u konce. Prostranství dnes slavnostně otevřeli zástupci města a zhotovitelské firmy Skanska. Brňané si tak oblíbené vánoční gastrotrhy užijí bez omezení a v novém.
„Dominikánské náměstí se díky rekonstrukci přiblížilo své prvorepublikové podobě. V centru města se díky koncepci projektu, který auta nahradil stromy a lavičkami, vytvořila zóna vhodná pro odpočinek v jinak velmi rušném prostoru. Podoba náměstí není konečná, chystá se jeho doplnění o kašnu či jiný vodní prvek a já věřím, že si je díky tomu obyvatelé oblíbí i mimo konání vánočních trhů,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.
Rekonstrukce zahrnovala nejen plochu náměstí, ale také část přilehlé ulice Veselá nebo schodiště a terasu u kostela sv. Michala. Opraveny byly všechny inženýrské sítě pod náměstím, byl instalován moderní mobiliář a vysázeno celkem 24 stromů, z toho 10 přímo na náměstí a 14 na Veselé u schodiště k hotelu International. Stavba probíhala ve spolupráci s archeology a v koordinaci s rekonstrukcí paláce Jalta.
„Už při výběrovém řízení se nám podařilo vysoutěžit délku prací o téměř 200 dní kratší, než jsme předpokládali. Většina prací je nakonec hotová ještě dva týdny před termínem. Snahou všech bylo rekonstrukci dokončit tak, aby se na náměstí hned mohly připravovat vánoční trhy, a děkuji především zhotoviteli, že se to podařilo,“ řekl náměstek pro oblast investic Richard Mrázek.
Celková cena díla se vyšplhala na 73,5 milionu Kč bez DPH.
„Chtěl bych vyzdvihnout především skvělou spolupráci mezi investorem, technickým dozorem, jednotlivými správci, projektantem a v neposlední řadě společností Skanska jako zhotovitelem. Společným úsilím a spoluprací jsme dokázali zrekonstruovat Dominikánské náměstí ve velmi krátkém čase a požadované kvalitě,“ uvedl ředitel závodu Inženýrské stavitelství Morava společnosti Skanska Robert Billik.
Finální podobu rekonstrukce ovlivnily unikátní archeologické nálezy. K nejvýznamnějším patří odhalení základů jedné z nejstarších kamenných měšťanských staveb, románské věže z poloviny 13. století. Středověká historie Brna byla doplněna i o další nálezy – například pozůstatky vápenných pecí nebo dřevohliněných domů. Během výzkumu byly vyzvednuty tisíce nálezů, které jsou momentálně analyzovány.
Právě kvůli archeologickým nálezům nepřipustily orgány památkové ochrany výsadbu čtyř stromů v severní třetině náměstí, jak bylo původně plánováno. Po dlouhých jednáních se podařilo najít kompromis, kterým je koncepce s kašnou uprostřed obklopenou čtyřmi platany. Dalších šest stromů je v dolní částí náměstí a tvoří pomyslné prodloužení ulice Veselé. Platany jsou známy tím, že rychle mohutní, v několika letech tedy stromy zastíní velkou plochu náměstí. K vytvoření dobrých podmínek pro jejich růst bude použita moderní technologie takzvaných prokořenitelných buněk, které pod povrchem náměstí vymezují dostatečný prostor pro kořenový systém stromu a zároveň chrání podzemní vedení sítí.
Další rozvoj Dominikánského náměstí je v jednání. Předpokládá se jeho doplnění o dvě kašny, pro které už je pod dlažbou připraveno zázemí tak, aby se nemuselo v budoucnu nic rozkopávat, stačí položit základní desku. Jedna kašna bude pod kostelem sv. Michala, druhá ve středu náměstí. Jejich konkrétní podoba zatím není jasná a může na ni být vypsána architektonická soutěž. V případě centrální kašny je jednou z možností umístit sem kopii Merkurovy kašny, která poblíž náměstí dříve stávala a dnes zdobí Biskupský dvůr.
O vzhledu Dominikánského náměstí spolurozhodovala i veřejnost. Lidé měli možnost vyjádřit se k nápadu přesunout sem sochu Josefa II. V hlasování, které se uskutečnilo během prázdnin, tento nápad odmítli.
Dominikánské náměstí, někdejší Rybný trh, je dnes pojmenováno podle kláštera dominikánů s kostelem sv. Michala. K této dominantě se později připojila zemská soudnice, která pak prošla různými přestavbami a přístavbami, až získala dnešní vzhled a funkci Nové radnice. Velké změny přineslo Dominikánskému náměstí 20. století. Na jeho počátku byly zbourány domy na severní straně a hlavně gotická kaple Panny Marie založená českým králem Václavem II. Koncem 20. let pak byl postaven funkcionalistický palác Jalta.