Už za měsíc začnou silničáři v Brně na Žabovřeské razit tunel ve skále pod Wilsonovým lesem. V úterý 9. 2. provedli několik zkušební odstřelů a zjišťují, jaký dopad bude mít stavba na domy, které stojí přímo nad skálou. Ražba potrvá zřejmě až do listopadu.

„V nejbližších třech domech jsme se souhlasem majitelů instalovali seismické čidlo, abychom změřili, jaký vliv budou mít odstřely při ražbě tunelu. Jedná se o domy v ulici L. Podéště, Preslova a Hroznová, pod nimiž povede půl kilometru dlouhý tunel,“ uvedl šéf brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala.

Na základě získaných dat teď zpracují přesné modely chování hornin a vliv na stavební objekty a podle toho pak zvolí i adekvátní množství nálože. V úterý pracovali jen s malým množstvím trhaviny o hmotnosti asi 1,8 kilogramu. Nebylo proto nutné ani omezovat dopravu.

Úterní odstřel byl podle Fialy i symbolem přesunu do další fáze. „Pomalu dokončujeme přípravné práce a v průběhu dalšího měsíce se posuneme do ostré fáze stavby. Zhotovitel již kromě snesení tramvajového tělesa a trolejí také postavil přístupové cesty k portálům, očistil skalní masiv a instaloval základní seismický monitoring,“ doplnil Fiala. Dopravu by ražba omezit neměla, naopak bude oplocená oblast ve Wilsonově lese.

Díky tramvajovému tunelu ve skále a s tím souvisejícím přeložením celé tratě chtějí v Brně rozšířit dnes úzké hrdlo na velkém městském okruhu v Žabovřeské, kterou z druhé strany svírá řeka Svratka. Ražba bude trvat zřejmě až do listopadu, celá stavba za více než dvě miliardy korun by měla být hotová v roce 2024.

Zdroj: idnes.cz / Foto: MMB