Čtyři univerzity, dva státy, téměř rok práce. Účastníci mezinárodní studentské soutěže MUNISS dnes představili své vize, jak by se Brno mohlo rozvíjet. Projekty se nyní bude dále zabývat Magistrát města Brna.
Už sedmý ročník mezinárodní studentské soutěže MUNISS dospěl do svého závěru. Tři multioborové týmy studentů ze čtyř vysokých škol hledaly cesty, jak rozvíjet předem dané lokality v Brně a Bratislavě. Na Fakultě architektury včera proběhla prezentace jejich nápadů. „Tímto se ale celá akce neuzavírá. Vypracované studentské projekty chceme dále využívat, budou například tvořit jeden z podkladů pro plánovanou mezinárodní ideovou urbanistickou soutěž na oblast Špitálky,“ uvedl náměstek primátora pro oblast Smart City Jaroslav Kacer.
Jak přebudovat Špitálku na chytrou čtvrť a jak rozvíjet areál Kraví hory? Tak zněla dvě hlavní témata, kterými se studentské týmy z Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity, Vysokého učení technického a bratislavské Slovenské technické univerzity zabývaly v posledním roce. Své nápady vždy rozpracovaly do několika etap, v souladu s časovými obdobími definovanými strategií #brno2050. Během roku se studenti scházeli i s odborníky například z Kanceláře architekta města, aby měli relevantní zpětnou vazbu.
Špitálce chybí hlavně zeleň
Za nejzdařilejší nakonec hodnotitelé označili projekt Špitálky od Marka Maloně, Kateřiny Vítkové, Petry Kovaříkové, Petry Klumparové a Ivety Pavlíkové z VUT a Matúše Prizince z STU. Špitálka by se podle jejich návrhu postupně změnila na čtvrť, která je lákává pro bydlení a zároveň šetrná k životními prostředí svým hospodařením s vodou nebo energiemi. Za centrum této oblasti považuje vítězný tým areál tepláren, který navrhují přebudovat na park. Tím by se do řešeného území dostala chybějící zeleň. „Jednalo by se o industriální park s některými zachovanými aspekty průmyslu. Za výrazné prvky považujeme nadzemní potrubí, vlakovou točnu, koleje a chladicí věž s betonovými základy pro dřevěnou konstrukci. Věž bychom však z důvodu její velikosti a nedostatku užitné plochy v okolí navrhovali zbourat a zachovat pouze část její půdorysné stopy,“ přibližují ve svém návrhu, který porotu složenou z Jana Žáka (hlavní manažer projektu MUNISS), Jiřího Malého (KAM) a Lukáše Grůzy (MMB) oslovil nejvíce.
Nové pohledy na Brno
Tým, který se umístil na druhém místě, by naopak z nefunkční chladicí věže učinil hlavní atrakci. „Kolem věže by vznikla tzv. stezka v oblacích. Točitá rampa na vrchol věže by nabízela vyhlídku na město. Jelikož je věž viditelná z velké dálky, byla by hlavním lákadlem do Smart parku, ve který by se proměnila nevyužívaná část tepláren. Šlo by o zábavně-informační centrum na způsob Vida parku na výstavišti. Nové centrum by přilákalo návštěvníky do vyloučené lokality a zvýšilo její atraktivitu,“ popisují členové týmu Vojtěch Heralecký, Alexandra Kuklová, Karolína Lysá, Lucie Václavíková a Michaela Žáková (všichni VUT) a Ivana Kmeťová (STU).
Areálem na Kraví hoře se zabýval tým Alžběty Čechové, Diany Hodulíkové (obě VUT), Kristiána Červinky, Simony Novotné (oba MU) a Ondřeje Makeše (MENDELU). Jejich cílem bylo areál více otevřít veřejnosti. Doplnili by například kavárny, veřejné toalety nebo speciální vyhlídková místa. Dlouhodobým cílem je využít sportovní zaměření areálu a vybudovat zde celoroční olympijskou vesnici.
Výstupy ze soutěže si bude moci veřejnost prohlédnout na výstavě Studenti pro Brno, která se uskuteční letos na podzim. Seznámí se zde i s doplňkovým tématem rozvoje Jižního centra, které zpracovali studenti VUT.
Více o projektu a jeho předchozích ročnících naleznete na stránkách www.muniss.cz.