Přes dvě stě družstevních bytů nahradí někdejší Dřevopodnik mezi ulicemi Rumiště, Mlýnská a Křenová, ze čtvrté strany budou přiléhat k novému bulváru Brněnské třídy. Podobu nové výstavby představili projektanti z kanceláře Pelčák a partner architekti.
Projektanti dokončili projektovou dokumentaci ve fázi studie. Díky tomu, že radní schválili polohu uliční čáry jako závazného rozhraní pro další stupně projektové přípravy Brněnské třídy, může u projektu bytové výstavby na Rumišti pokračovat práce na projektové dokumentaci pro územní rozhodnutí. Podle předpokládaného harmonogramu by k jeho získání mohlo dojít už v příštím roce.
„Městská družstevní výstavba je jedním z kroků, které tuto lokalitu v budoucnu čekají a pomohou z ní vytvořit příjemné místo k životu. K už realizovaným plánům patří postupná přestavba Vlněny pod taktovkou soukromého investora, město tu počítá s vybudováním chytré čtvrti Špitálka, moderního bulváru tzv. Brněnské třídy a parčíku, kterým bude protékat říčka Ponávka, která je dnes zatrubněná v podzemí. Dnes je to typický nevzhledný brownfield, který se za pár let promění v krásnou moderní ulici se zelení v samém centru města. Mám mimořádnou radost vždycky, když proměňujeme nějakou zanedbanou lokalitu na hezké nové dostupné bydlení,“ uvedl náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva.
V dané lokalitě vznikne 237 bytů, drtivá většina z nich (228) bude v městském programu dostupného družstevního bydlení. Půjde převážně o dvoupokojové (87) a třípokojové byty (101), v menší míře o čtyřpokojové (40). Přízemní prostory s výlohami nabízí možnost využití v duchu koncepce live & work pro práci nebo podnikání přímo obyvateli domů, nebo jako klasický komerční parter, ve společné části budov bude i 211 parkovacích a odstavných stání. Dalších 9 bytů bude obecních nájemních, pravděpodobně startovacích pro mladé rodiny.
Ve vzhledu domů se odráží okolní historická zástavba, architekti se především inspirovali prvkem arkýřů. Důležitým aspektem je i udržitelnost, k energetické šetrnosti přispívá rekuperace, zelené střechy se solárními panely nebo třeba tepelná čerpadla pro vytápění, do budoucna bude možné i odvádět přebytečnou dešťovou vodu do obnoveného toku Staré Ponávky.
Tisková zpráva / Zájmové území, zdroj: MMB / Vizualizace: Pelčák a partner architekti