Už více než dva roky čekají cestující v Brně, až budou moci znovu jet tramvajemi ulicí Žabovřeskou. Pro tyto vozy se tu dokončuje nový tunel ve skále. Zanedlouho v něm začnou zkušebně jezdit tramvaje, od května pak i s pasažéry.

Tunel pro tramvaje se v Žabovřeské ulici v Brně vybudoval kvůli rozšíření tamní silnice. Tu totiž z jedné strany svírá koryto řeky Svratky a z druhé strany byla překážkou právě tramvajová trať, která vedla podél skály. Nově se přesunula do tunelu v ní a na místo kolejí se rozšiřuje silnice.

Už v dubnu začne dopravní podnik se zkušebními jízdami, během nichž potřebuje otestovat, zda vše v tunelu funguje, jak má. „Provoz s cestujícími bude zahájen 1. května,“ sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová.

Není to první tramvajový tunel v Brně v posledních měsících. Loni v prosinci se zprovoznil ten, který vede k fakultní nemocnici v Bohunicích a se svou délkou 602 metrů je vůbec nejdelším tramvajovým tunelem v Česku. Ten dokončovaný v Žabovřeské měří necelého půl kilometru.

Stavební práce na Žabovřeské ovšem otevřením tunelu pro tramvaje neskončí. Dělníci budou na místě pracovat až do konce příštího roku.

Zdroj: idnes.cz / foto: Anna Vavríková, MAFRA