18. dubna – 31. května 2019 / Vernisáž 17. dubna v 17.30

Měli jste nápad, jak vylepšit nebo opravit veřejné prostory v Brně? Chtěli jste se dozvědět více o vítězných projektech z loňských ročníků? Chtěli jste se zapojit do participativního rozpočtu města?

Na výstavě jste mohli zhlédnout průřez projekty dvou předchozích ročníků participativního rozpočtu. K nahlédnutí byla např. projektová dokumentace vítězného projektu z roku 2017 „Propojení Žebětína i horní části Bystrce s Kohoutovicemi pro pěší i cyklisty“ nebo industriální naučné stezky u řeky Svitavy. Navíc se návštěvníci mohli podrobně seznámit s vítěznými projekty roku 2018.

Participativní rozpočet – jeden z projektů vznikajících v rámci konceptu Chytré Brno, se snaží vtáhnout občany města do rozhodování o veřejných financích a podpořit rozvoj občanské společnosti. Na začátku roku 2017 Brno spustilo první ročník projektu „Dáme na vás“, ve kterém mohli občané města rozhodovat o části rozpočtu. 

Brno se tak stalo prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni. Druhý ročník ukázal, že Brňané mají o participaci zájem a chtějí využívat možnosti rozhodovat o projektech ve svém městě. Pro letošní třetí ročník participativního rozpočtu byla vyčleněna částka 35 milionů korun.