Vernisáž 19. dubna v 17h

Urban centru ve spolupráci s Filharmonií Brno pořádalo u příležitosti 60. narozenin Filharmonie Brno výstavu, která nejen dokumentovala její historii, současnost i budoucnost, ale nabízela i možnost nahlédnout do zákulisí koncertního provozu nebo se dozvědět, jaké koníčky mají filharmonici ve svém volném čase.

Ve foyer jste mohli též zhlédnout minivýstavu Mrtvý kůň ve sklepě aneb co vše se skrývalo pod novým koncertním sálem. Dozvěděli jste se na ní informace ze záchranného archeologického průzkumu z území Besední / Veselá – v místě budoucího Janáčkova kulturního centra.

Tradice brněnské filharmonie se datuje od 70. let 19. století, kdy v Brně začal mladý Leoš Janáček usilovat o vznik českého symfonického orchestru. Státní filharmonie Brno vznikla, a svůj první koncert odehrála, 1. ledna 1956. Název Filharmonie Brno používá od roku 2005 a 1. ledna 2016 oslavila své šedesáté narozeniny.

Její více než stočlenný orchestr hraje nejen v Brně a po celé své vlasti, ale často koncertuje také v zahraničí. Spolupracuje s proslulými dirigenty, hvězdnými sólisty a vystupuje na festivalech. Pravidelně vyprodává sály například v Japonsku, v roce 2015 poprvé navštívila Omán a těší se na Vás také na desítkách koncertů ve svém rodném Brně.

Kromě koncertů klasické hudby nabízí brněnská filharmonie také řadu netradičních projektů. Například „Hudbu zblízka“, což jsou koncerty, u kterých jsou posluchači v bezprostřední blízkosti interpretů, veřejné generální zkoušky, na kterých mohou návštěvníci nahlédnout do filharmonické kuchyně a vidět hrát „filharmoniky v riflích“ nebo třeba speciální koncerty pro nastávající rodiče.

V rámci výstavy proběhlo několik minikoncertů, na kterých zazněli brněnští filharmonici.

Výstavní panely k prohlédnutí zde: 

Úvod
Filharmonie doma
Filharmonie na cestách
Filharmonie na návštěvě

Slavíme šedesátiny
Začátky filharmonie
Zahraniční expanze
V novém tisíciletí
60. sezona Filharmonie Brno
Nebojte se klasiky
Filharmonici tradičně
Filharmonici netradičně
Maskot Lumír
Jedna filharmonie, pět festivalů
Mezinárodní hudební festival Brno
Festival Špilberk, Mozartovy děti
Než zazní koncert

Sál pro Brno / současnost
Sál pro Brno / archeologie
Sál pro Brno / historie