Průvodce po brněnských náměstích byla výstava o minulých, současných i plánovaných úpravách čtyř náměstí v centru Brna. Některá z nich získala v nedávné době zbrusu novou tvář, jiná se na zásadní úpravy svého vzhledu teprve připravují.

Náměstí Svobody se od své rekonstrukce v roce 2006 stále vylepšuje. Na jaře 2009 něm přibyly nové lavičky, odpadkové koše, několik stojanů na kola a nové telefonní budky. V květnu došlo i na tolik požadované rozšíření zeleně: východní stranu náměstí před obchodním domem Omega oživila řada nových stromů.

Dominikánské náměstí na svoji rekonstrukci teprve čeká. V roce 2007 byla vybrána a později dopracována studie společnosti Ateliér Brno. Po rekonstrukci vznikne před brněnskou radnicí reprezentační náměstí, které bude lákat nejen k pobytu, ale v době významných svátků bude plnit i úlohu tržiště. S úpravou náměstí souvisí i připravovaná výstavba parkovacího domu v Panenské ulici.

Připravuje se i rekonstrukce Zelného trhu. Předcházela jí instalace Mozartovy sochy, který stojí od loňského května před Divadlem Reduta. V současné době se posuzuje několik variant dalších úprav náměstí. Důraz je kladen na řešení dopravy a parkování, na přehledné uspořádání tržiště a na prostor k příjemnému posezení.

Také Moravské náměstí brzy změní svoji tvář. Přibudeč na něm několik nových výtvarných děl. O jednom z nich už je rozhodnuto: před budovou Nejvyššího správního soudu bude stát socha Spravedlnosti. Dominantou upraveného prostoru dnešního parkoviště se měla stát jezdecká socha markraběte Jošta. Rada města Brna však po zhlédnutí vítězného návrhu Mariuse Kotrby ze sochařské soutěže rozhodnutí o stavbě plastiky odsunula.

Výstava o brněnských náměstích začala v Urban centru 26. května a trvala do konce července 2009.