Náměstí Svobody, nejvýznamnější veřejné prostranství v Brně, prošlo v roce 2006 největší rekonstrukcí své novodobé historie. Po více než čtyřiceti letech od poslední důkladné obnovy (1964) dostalo novou dlažbu, lavičky a bylo na něm vysazeno dvanáct mladých stromků. Opravy se dočkal i barokní morový sloup z konce sedmnáctého století. Na náměstí se vrátila i kašna, ne ovšem ta barokní, která tam stávala do roku 1867, ale nová podle návrhu architektů Kuby a Pilaře. Náměstí bylo slavnostně otevřeno 18. října 2006.

Historii i současnosti náměstí Svobody byla v Urban centru věnována výstava, která trvala od podzimu 2006 do února 2007.

Sledujte s námi rekonstrukci náměstí

Téměř po celý rok 2006 probíhala v centru Brna rozsáhlá rekonstrukce náměstí Svobody. Zahájena byla už v roce 2003, kdy v podzemí začalo ukládání kabelů do kolektorů. Od listopadu 2005 jsme pak mohli sledovat vlastní úpravu povrchu náměstí, kterou podle projektu Vlastislava Nováka provádělo Sdružení náměstí Svobody, v němž se spojily firmy Veselý, Dopravní stavby Brno a DIS.

Náměstí dostalo nový povrch z řezané kamenné dlažby několika barevných odstínů a novou tramvajovou trať. Mezi ulicemi Českou a Běhounskou bylo vysazeno dvanáct stromů. Pod stromy a rovněž na obou delších stranách náměstí byly osazeny lavičky. Novinkou je kašna podle návrhu architektů Pilaře a Kuby, která zdobí prostranství poblíž ústí ulic Kobližná a Běhounská. Nové jsou i odpadkové koše, telefonní budky, informační panely a veřejné osvětlení. Mosazný prvek v dlažbě připomíná půdorys kostela svatého Mikuláše, který stál uprostřed náměstí až do roku 1869. Opravy se dočkal i barokní morový sloup z roku 1680.

Rekonstrukce náměstí Svobody měla podle smlouvy skončit 30. listopadu 2006. Podařilo se ji však dokončit už v polovině října. Na stránkách Urban centra jsme její průběh sledovali a každý měsíc jsme přinášeli aktuální fotografie dokumentující průběh prací. První snímky jsou z května 2006, kdy primátor Richard Svoboda položil první kámen nové dlažby.

Na jaře 2007 náměstí postupně ožívalo: objevily se pestré zahrádky restaurací a závěsné květiny na stožárech veřejného osvětlení. Náměstí se také stalo místem konání mnoha kulturních a společenských akcí.

Květen 2009

Náměstí Svobody mění od své rekonstrukce v roce 2006 zvolna svoji tvář. Na jaře roku 2009 na něm přibyly nové lavičky, odpadkové koše, stojany na kola a telefonní budky. V polovině května pak byla na východní straně před obchodním domem Omega vysazena řada nových stromů.

 Červen 2007

Od úterý do středy 12. a 13. června 2007 bylo náměstí Svobody místem konání nezvyklého happeningu. Akci zorganizovala studentka Fakulty výtvarných umění VUT v Brně Alena Kazatelová (na snímku vlevo nahoře) jako součást své bakalářské práce. Projekt nabídl kolemjdoucím možnost zanechat na chvíli obvyklého spěchu, zastavit se a odpočinout si uprostřed dne. Postel je podle studentky většinou chápána jako prostor výsostného soukromí, do kterého nemohou vstupovat cizí osoby. “Chtěla jsem tento stereotyp znejistit, a proto jsem je umístila do veřejného prostoru. Plocha náměstí Svobody se mi zdála pro svoji rozlehlost a frekventovanost velmi vhodná,” řekla studentka. Několik nadšenců na náměstí dokonce přespalo a zakončilo experiment snídaní na lůžku a ranní rozcvičkou.

Květen 2007 

V pátek 25. května 2007 zažilo náměstí Svobody jeden ze svých hvězdných okamžiků. Konal se na něm zahajovací ceremoniál setkání prezidentů střední a jihovýchodní Evropy. Zněly hymny, po nové dlažbě pochodovaly jednotky hradní stráže a školáci mávali barevnými praporky. Čtrnáct prezidentů přivítali na náměstí Václav Klaus s jihomoravským hejtmanem Stanislavem Juránkem a brněnským primátorem Romanem Onderkou. Prezidenti pobyli v Brně tři dny. Kromě oficiálních jednání si našili čas i na divadelní představení a slavnostní ohňostroj.

Květen 2007

Dalším krokem ke zkrášlení náměstí Svobody byla instalace květináčů na sloupy veřejného osvětlení. Pracovníci Veřejné zeleně města Brna namontovali 18. května na všech čtrnáct stožárů konzoly, na které potom zavěsili nádoby s převislými květinami. Kytky sice budou potřebovat nějaký čas k tomu, aby trochu povyrostly, brzy se však stanou vítaným osvěžením náměstí.

Květen 2007

Jako součást Brněnských urbanistických dnů 2007 uspořádali 9. května studenti Fakulty architektury VUT Brno na náměstí Svobody happening. Netradičními formami se při něm vyjadřovali ke stavu veřejných prostor ve městě. Kritiky nezůstala ušetřena ani podoba nedávno rekonstruovaného náměstí nebo obnovený provoz tramvajové linky číslo 4 centrem města.  

Duben 2007

Koncem dubna panuje na náměstí jarní pohoda. Kašna je po zimní přestávce opět v provozu a u stolků před kavárnami je plno.

Režimy nové kašny

Nová kašna budí pozornost kolemjdoucích střídáním několika různých vodních režimů: 1. klidná hladina, 2. z trysek mírně proudí voda, hladina je zčeřená, voda přetéká přes okraj nádrže, 3, 4. nejznámější pohled: nádrž se vyprázdnila, z trysek začíná stříkat voda, nízký střik se střídá s vysokým, 5. odtok se uzavřel a nádrž se znovu plní vodou, 6. naplněná nádrž s klidnou hladinou.

18. října 2006  

Po dlouhých měsících rekonstrukce se náměstí Svobody otevřelo veřejnosti  ve středu 18. října. Slavnost začala odpoledne příjezdem historické tramvaje. Doprovázeli ji muzikanti z Orchestru Gustava Broma, kteří vyhrávali staré jazzové kousky z Nového Orleansu. Primátor Richard Svoboda se postavil za řídící páky tramvaje a přejel s ní celé náměstí. Z pódia zněla celé odpoledne a večer muzika všech žánrů. Přišly si ji poslechnout tisíce lidí, kteří zaplnili téměř celou plochu náměstí. Na zlatý hřeb slavnosti si museli všichni počkat až do večera. Ti, kdo vydrželi, se dočkali ohňostroje, laserové show a nakonec i slavnostního spuštění nové kašny.

 Říjen 2006 

Září 2006

Srpen 2006  

Pracovníci firmy Ševčík z Kotvrdovic na Blanensku a Druhé slévárny Blansko instalují na náměstí Svobody vanu nové kašny.

Srpen 2006

  Srpen 2006

Pracovníci firmy Ševčík z Kotvrdovic na Blanensku (vlevo) a Druhé slévárny Blansko (vpravo) upravují rošty a svařují bronzovou vanu pro novou kašnu na náměstí Svobody. Foto: Lidové noviny

Červenec 2006  

Červen 2006

Květen 2006

V sobotu 27. května 2006 odstranili stavbaři z náměstí Svobody vrcholovou mariánskou sochu, která byla součástí morového sloupu v severozápadní části náměstí. Na místo už se nevrátí, a to ani poté, až ji restaurátoři opraví. Nahradí ji replika. Foto: Lidové noviny

V úterý 2. května 2006 položil brněnský přimátor Richard Svoboda první žulovou kostku a zahájil tak dláždění náměstí Svobody.