Vernisáž 4. září v 17h

Retrospektivní výstava z tvorby akademického sochaře Jiřího Sobotky

Z jižní části parku pod brněnským hradem Špilberk shlíží na město od podzimu roku 2016 socha významného brněnského básníka Jana Skácela.

Dílo sestávající se z několika tisíc vrstvených a k sobě svařených kartáčovaných trubek vytvořil akademický sochař Jiří Sobotka, který si netradičním pojetím plastiky básníka získal pozornost nejen Brňanů, ale i rektora Masarykovy univerzity, od kterého obdržel letos v květnu cenu rektora Masarykovy univerzity za významný umělecký počin.

Socha básníka Jana Skácela je již čtvrtým dílem projektu SOCHY PRO BRNO, jehož idea se zrodila v roce 2005.  Město Brno chce prostřednictvím sochařských děl, vznikajících na různých místech centra města a odkazujících na významné brněnské osobnosti, ozvláštnit a zpříjemnit veřejný prostor.

Na výstavě, připravené v roce 95. výročí narození básníka Jana Skácela, připravilo Urban centrum ve spolupráci s akademickým sochařem Janem Sobotkou průřez několika měsíci jeho práce na tvorbě básníkovy busty. Fotodokumentace z jednotlivých fází tvorby sochy přiblíží návštěvníkům výstavy nezvyklý a ojedinělou způsob utváření podoby tváře básníka.

Expozice plynule navázala na výstavu, kterou Urban centrum uspořádalo ve spolupráci s Odborem kultury v roce 2015. Na ní jsme návštěvníkům představili všech 44 návrhů na budoucí sochu básníka a spisovatele Jana Skácela.

Návrhy vzešly z výtvarné soutěže Sochy pro Brno, kterou vyhlásilo město Brno v roce 2005 –  postupně má vzniknout na veřejných prostranství města 10 soch věnovaných významným osobnostem spjatých s Brnem. Tyto sochy mají oživovat a zkrášlovat veřejné prostory.

Místo na mapě, kde se nachází Památník Jana Skácela naleznete zde