Výstava zahájená 16. dubna mapovala téma obětí trestných činů a možnosti pomoci těmto obětem, které zůstávají někdy stranou pozornosti společnosti. Cílem bylo též seznámit návštěvníky se zcela novými právy obětí a existujícími zdroji možné pomoci.
Z médií:
Brněnský Metropolitan: Jak pomoci obětem kriminality? Prozradí výstava
Brno Business & Style: Výstava upozorňuje na fenomén násilí
Výstavní panely k prohlédnutí zde:
Kriminalitu zastavit nedokážeme…
Základní informace
Oběť a poškozený
Klauzury VŠUP
Co víme o Bílém kruhu bezpečí
Dobrovolníci
Oběti
Kdo podporuje Bílý kruh bezpečí
Zpravodaj a tiskoviny BKB
Co víme o Bílém kruhu bezpěčí / nadační fond
Historie a vývoj BKB
Projekt “Domácí násilí”
Jak nestátní organizace dokázala změnit praxi a legislativu
Jak nestátní organizace dokázala změnit praxi a legislativu II.
Jak nestátní organizace dokázala změnit praxi a legislativu III.
Nový zákon – nová práva obětí
Nový zákon – nová práva obětí II.
Nový zákon – nová práva obětí III.
Nový zákon – nová práva obětí IV.
V rámci doprovodného programu výstavy proběhlo několik besed s žáky a studenty na palčivá témata, jako např. šikana, domácí násilí či mladistvé oběti.
BKB – co to je ?
Ve středu 14. 5. jsme se v Urban centru zúčastnili interaktivní přednášky Mladistvé oběti a domácí násilí, kterou organizovala nezisková organizace Bílý kruh bezpečí. Na úvod nám pracovnice BKB Pavla a Janča řekly něco o sobě, dále nás seznámily s programem Bílého kruhu bezpečí a poté jsme se dozvěděli, co nás čeká. Na začátku jsme zhlédli 4 krátké příběhy mladých lidí, na kterých byl spáchán nějaký zločin.
V prvním příběhu Adama přepadla parta výrostků, která mu vzala mobil a peněženku, následně mu vyhrožovali. Adam naštěstí nebyl hloupý a oznámil to policii. V druhém příběhu Martina jsme viděli, jak snadno může člověk přijít o motorku (a nejen o ni).
Třetí příběh Idy byl o šikaně. Sofiin příběh byl o naivitě mladé dívky, která se opila a šla se stejně opilým chlapcem do pokoje. Jak se nakonec ukázalo, každý od toho očekával něco jiného a tak byla Sofie znásilněna. O každém příběhu jsme debatovali s Pavlou a Janou, co na něm bylo špatně a co naopak správně, jaké si z toho vzít ponaučení a také jsme se zkoušeli vcítit do obětí.
V druhé části jsme viděli prezentaci na téma domácí násilí. Jak jsme se dozvěděli, domácí násilí se může odehrávat v jakékoliv rodině, stupňuje se a není správné zavírat před ním oči.
Z přednášky jsme odcházeli zamyšlení a odnesli jsme si z něj ponaučení.
Nikola Procházková a Simona Šafaříková, 9.B, ZŠ Heyrovského
Zločin a jeho oběti
V pátek 16. 5. se vydala 6. A ze ZŠ Heyrovského do města do Urban centra na výstavu Zločin a oběti, kterou pořádá Bílý kruh bezpečí. Téma výstavy je smutné, ale poučné. Naši šesťáci měli možnost vidět několik filmů o tom, jak vypadá šikana. Po zhlédnutí filmu pak besedovali o tom, co viděli. Snažili se vysvětlit si, co je neškodné škádlení a legrace, a co už je nebezpečné a ubližující chování. Vysvětlili jsme si i téma „kyberšikana“ a jak je nebezpečné sdělování osobních informací prostřednictvím sociálních sítí.
Děti se také dozvěděly, co je Bílý kruh bezpečí, že poskytuje pomoc všem obětem trestných činů, nejen psychologickou, ale i právnickou. Z besedy všichni odcházeli s pocitem, že člověk sice není nikdy dost připraven na všechna nebezpečí, která na něj v životě číhají, ale že na ně – naštěstí – nikdy nemusí být sám, že jsou tu lidé a organizace, které mohou osobě v životní krizi pomoci.
Po cestě na besedu se nám stala zvláštní věc – děvčata ze třídy našla na chodníku dvoutisícovou bankovku. Řekli jsme si, že cizí peníze by nám radost nepřinesly a že bychom stejně pořád mysleli na to, že nejsou naše, proto jsme je odnesli na Policii ČR, kde s námi paní strážnice sepsala protokol a pochválila nás za poctivost.
Byl to opravdu zajímavý den a máme o čem přemýšlet. Hlavně o tom, že opatrnosti není nikdy dost.
Simona Krejčí, třídní učitelka