Ve dnech 16. a 17. prosince 2010 se v Urban centru uskutečnilo setkání zaměstnanců MMB k předpokladovým kritériím modelu sebehodnocení úřadu CAF. Výraz CAF vznikl složením počátečních písmen anglického názvu Common Assessment Framework (společný hodnotící rámec). Jedná se o sebehodnocení vlastní činnosti a dosažených výsledků. CAF je tedy jedním z nástrojů ke zlepšení fungování a zkvalitnění služeb poskytovaných občanům.
Veřejná diskuze o projektu CIVITAS ELAN a o jeho přínosu pro město, se konala v Urban centru 9. prosince 2010. Debata navazovala na Evropský týden mobility, který byl v tomto roce zaměřen na vandalismus v městské hromadné dopravě. Zaměstnanci brněnského dopravního podniku odpověděli v diskusi na dotazy a podněty účastníků besedy.
Další jednání členů pracovní skupiny ke studii City Identity a verbálních priorit města Brna se uskutečnilo v Urban centru 6. prosince 2010. Účastníci jednání diskutovali o dalších variantách loga a sloganu města Brna. Cílem studie City Identity je nalézt identitu města umožňující návštěvníkům i obyvatelům vnímání Brna jako celku.
Od 8. prosince 2010 do 9. února 2011 nabídlo Urban centrum výstavu, jejíž název …a to je vše co zbylo z anděla odkazoval ke sbírce Co zbylo z anděla od básníka Jana Skácela. Výstava představila 28 návrhů funerální sochy pro čestné pohřebiště na Ústředním hřbitově v Brně. Soutěž na novou sochu vyhlásilo město Brno v březnu 2010. Jejím cílem bylo doplnit novým uměleckým dílem čestné urnové pohřebiště, na němž jsou pohřbívány významné osobnosti spjaté s moravskou metropolí. Socha bude stát na místě, kde byla v minulosti umístěna monumentální kamenná skulptura Miloše Axmana. Ta však již z ideového hlediska nevyhovovala současným potřebám, proto byla odstraněna. Zbyl po ní pouze betonový základ, který nyní poslouží k umístění nového díla. Do výtvarné soutěže na ztvárnění funerální sochy pro čestné urnové pohřebiště se sešlo třicet návrhů. Vítězem výtvarné soutěže se stal Václav Fiala, autor z Klatov, na jehož návrhu odborná porota ocenila zejména lapidární abstraktní formu, jejíž ideou je vzlet anděla.
Členové Asociace průvodců ČR z Brna a okolí si dali 26. listopadu 2010 v Urban centru schůzku s autory hodinového stroje, který od září budí zaslouženou pozornost veřejnosti na náměstí Svobody. Oldřich Rujbr a Petr Kameník (na snímku uprostřed) přiblížili průvodcům vznik orloje a seznámili je s jeho fungováním. Představili rovněž novou kuličku, která bude z hodinového stroje vypadávat v adventní době.
Mimořádnou turistickou atrakcí pro návštěvníky Brna je Mincmistrovský sklep, který je po rozsáhlé rekonstrukci přístupný veřejnosti od 26. listopadu 2010. Ve vitrínách v první části prohlídkové trasy jsou k vidění faksimile Moravských zemských desek, historické mince, předměty nalezené při archeologických výzkumech podzemí i modely středověké podoby Dominikánského náměstí. Vstup do podzemí je z Panenské ulice. Mincmistrovský sklep je otevřen od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin. Vstupné: dospělí 80 Kč, studenti, senioři a držitelé karet ZTP 40 Kč, rodinné vstupné 150 Kč, děti do 6 let zdarma.
Veřejná diskuze k vítěznému návrhu architektonické soutěže na úpravu Římského náměstí se uskutečnila v Urban centru 23. listopadu 2010. Autoři vítězného návrhu Lukáš Fišer a Kristýna Casková (uprostřed) představili svoji ideu budoucí podoby náměstí. Jejich záměrem je vytvořit fungující městský prostor umožňující průchod mezi okolními obchodními ulicemi a zároveň místo pro zastavení a pro nové aktivity.
Nedávná architektonická soutěž na úpravu takzvaného Římského náměstí vyvolala vlnu zájmu o tento romantický kout v centru Brna, který se má v příštích letech dočkat celkové rekonstrukce. Proto se v Urban centru uskutečnila 16. listopadu 2010 přednáška o historii nejmenšího veřejného prostranství v Brně. Michal Doležal z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (vlevo) promluvil o historii tohoto zajímavého místa, jehož podobu v průběhu staletí ovlivňovala brněnská židovská komunita, členové řádu františkánů a nakonec i některé nešetrné stavební zásahy v 19. a 20. století.
V pondělí 15. listopadu přivítalo Urban centrum zástupce Magistrátu města Brna, občanského sdružení Brnopolis, členy zahraničních obchodních rad a další odborníky na jednání o dalších krocích ke zvýšení konkurenceschopnosti a přitažlivosti města Brna pro mezinárodní firmy a vysoce kvalifikované cizince. Na počátku listopadu zahájilo svoji činnost Brno Expat Centre jako pilotní projekt, jež navazuje na Strategii města Brna, Regionální inovační strategii Jihomoravského kraje a Koncepci ekonomického rozvoje města realizací projektu „Mezinárodního domu”.
Dne 9. listopadu se v Urban centru uskutečnilo setkání průvodců z Brna a okolí. Jeho účastníci zhodnotili uplynulou turistickou sezónu a hovořili o plánech na příští rok, zejména o připravovaném zpřístupnění brněnského podzemí.
Dne 5. 11. 2010 se v Urban centru v rámci práce projektového týmu KERM (Metodické postupy pro PPP projekty realizované městem) uskutečnil seminář k problematice využití PPP projektů na municipální úrovni. V rámci semináře byla prezentována nedávno zpracovaná studie proveditelnosti projektu Ponava zejména s ohledem na možnost využití formy PPP při případné realizaci projektu Aquapark Brno (Lužánky).
Častými návštěvníky Urban centra jsou žáci základních škol i středoškolští a vysokoškolští studenti, kteří zde navštěvují výstavy, seznamují se s nejdůležitějšími městskými projekty a besedují s odborníky o rozvoji Brna. Dne 19. října navštívili Urban centrum žáci Základní školy Hroznová v Brně. Prohlédli si výstavu o novém brněnském orloji a seznámili se s historií švédského obléhání Brna, kterou orloj připomíná.
Studenti Mendlovy univerzity se sešli 19. října 2010 v Urban centru na prezentaci věnované problematice cestovního ruchu v Brně. Vedoucí Kanceláře strategie města Marie Zezůlková (vpravo) uvedla, že Brno má zájem na trvalém růstu počtu tuzemských i zahraničních turistů. V příštích letech se chce jihomoravská metropole prezentovat především jako město funkcionalistických památek, jimž vévodí slavná vila Tugendhat, jako centrum vědy a výzkumu navazující na odkaz Johanna Gregora Mendla a jako město kultury, v němž žil a tvořil Leoš Janáček.
Výstava návrhů na rekonstrukci prostoru Římského náměstí v Brně byla zahájena 12. října 2010 v budově bývalé káznice na Soudní ulici. Do soutěže, jejímž cílem bylo nalézt nejvhodnější scénář využití prostoru v průběhu celého roku včetně rozmístění městského mobiliáře, návrhu zeleně a dopravní regulace, přišlo téměř sto návrhů. Výstava trvala do 30. listopadu 2010.
Příprava projektu REURIS – Revitalizace Staré Ponávky dále pokročila, a tak byla 11. října v Urban centru pracovníkům Hospodářského úseku Magistrátu města Brna i některým městským zastupitelům představena Komplexní revitalizační studie Staré Ponávky a další kroky vedoucí k její realizaci.
S Oldřichem Rujbrem a Petrem Kameníkem, autory nového orloje na náměstí Svobody, besedovali 5. října 2010 v Urban centru studenti výtvarných oborů Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Oba tvůrci hovořili o vzniku orloje, o jeho symbolice připomínající hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v roce 1645, i o reakcích, které hodinový stroj vyvolává mezi lidmi. Studenti si se zájmem prohlédli i skleněnou kuličku (foto uprostřed), která vypadne z hodin každý den v 11 hodin.
Od 22. září do konce listopadu 2010 byla v Urban centru výstava Sejdeme se pod hodinami. Představila novou dominantu náměstí Svobody – hodinový stroj autorů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka, který byl slavnostně uveden do provozu 18. září 2010. Unikátní orloj se složitým hodinovým mechanismem je uložen v kamenném obelisku z černé žuly vytěžené v lomech Jihoafrické republiky. Každý den ve čtvrt na jedenáct se v útrobách pilíře dá do pohybu skleněná kulička, která rozezní zvonkohru. Ten, kdo bude včas na správném místě, má štěstí a může kuličku získat. Svým tvarem dělostřeleckého náboje připomíná nový hodinový stroj slavnou kapitolu brněnských dějin, rok 1645, kdy se Brňané ubránili přesile švédských vojsk generála Torstensona. V prvních dnech provozu je nový orloj velkou atrakcí. Každý den v 11 hodin se kolem něj shromažďuje dav lidí dychtících získat skleněnou kuličku. Návod, jak na hodinách zjistit čas, si můžete prohlédnout zde.
Zástupci nestátních neziskových organizací a příspěvkových organizací se sešli 16. září 2010 v Urban centru na semináři o možnostech čerpání finančních prostředků z EU. Odborníci z Regionální poradenské agentury seznámili účastníky semináře s možnostmi získávání dotací, s problematikou zadávání veřejných zakázek a s legislativou týkající se oblasti grantů a dotací.
Od 1. do 30. září 2010 nabídlo Urban centrum výstavu nejlepších výtvarných prací ze soutěže Zlatý paragraf. Soutěž s podtitulem Spravedlnost očima dětí vyhlásilo v březnu 2010 Ministerstvo spravedlnosti s cílem zvýšit povědomí školáků v oblasti práva a právního uvažování. Úkolem všech soutěžících bylo vyjádřit kresbou či malbou svou představu spravedlnosti a práva. V Brně byly výtvarné práce vystaveny proto, že jihomoravská metropole je městem justice.
Závěrečné jednání expertní pracovní skupiny, která v průběhu uplynulého roku pracovala na tvorbě Programu rozvoje cestovního ruchu města Brna, se v Urban centru uskutečnilo 24. srpna 2010. Dokument, který v červnu 2010 schválila Rada města Brna, stanovuje cíle, jichž chce Brno v cestovním ruchu dosáhnout do roku 2015. Jihomoravská metropole se bude v příštích letech prezentovat jako město funkcionalistických památek jimž vévodí slavná vila Tugendhat, jako centrum vědy a výzkumu navazující na odkaz Johanna Gregora Mendla a jako město kultury v němž žil a tvořil Leoš Janáček. Po jednání expertní skupiny se uskutečnila tisková konference, na níž se s Programem rozvoje cestovního ruchu města Brna seznámili brněnští novináři.
Vernisáží byla 14. července za účasti ředitele Zoo Brno Martina Hovorky a náměstka primátora Ladislava Macka v Urban centru zahájena výstava Do Beringie za poučením i dobrodružstvím.
Od 7. července do 26. srpna 2010 byla v Knihovně Jiřího Mahena instalována výstava o naučných stezkách na území města Brna.
Brněnští zastupitelé se 16. června seznámili s projektem Moravian Science Centre Brno.
Dne 14. června byly na pracovním setkání projednány další kroky v projektu lanovky na Špilberk.
Od 8. června do 1. července 2010 byla v Knihovně Jiřího Mahena instalována výstava o novém aquaparku v Kohoutovicích.
V rámci projektu Koncepce ekonomického rozvoje města vzniká v Kanceláři strategie města Brna projekt kreativního centra, které má sloužit jako inkubátor pro začínající podnikatele v kreativních průmyslech, jako centrum pro podporu volného umění i jako společenské prostory pro veřejnost. Protože se v ČR jedná o novinku, je projekt konzultován se zahraničním expertem Lukem Bruinsem (uprostřed) z nizozemské společnosti Red Concepts, který má s tvorbou kreativních center dlouhodobé zkušenosti. Ve čtvrtek 20. května 2010 seznámil Luke Bruins členy vedení města s praxí kreativních center a v Urban centru se sešel se zástupci kulturních institucí, vysokých škol s uměleckým zaměřením a odborníky na management umění.
Od 11. května do 5. června 2010 nabídlo Urban centrum výstavu o aquaparku v Kohoutovicích. Na jedenácti panelech přiblížila návštěvníkům průběh výstavby tohoto významného sportovního a rekreačního komplexu. Areál, jehož stavba trvala dva roky a vyžádala si 211 milionů korun, nabízí pětadvacetimetrový bazén pro kondiční i závodní plavání a řadu dalších atrakcí, např. devadesátimetrový tobogán, vířivku, vyhlídkový bazén na střeše, masáž tlakovými tryskami, parní lázeň či divokou řeku. Kohoutovický aquapark vyrostl z původně plánovaného školního bazénu a je prvním zařízením svého druhu v Brně. Na výstavě v Urban centru byly k vidění fotografie z jednotlivých fází výstavby akvaparku i architektonické studie dokumentující zrod tohoto sportovního areálu.
Dne 13. května 2010 se v Urban centru uskutečnilo Veřejné projednávání aktualizace Integrovaného plánu rozvoje města Brna.Účastníci veřejného projednávání (předkladatelé projektů, starostové městských části) byli seznámeni s hodnocením projektů podaných v rámci výzev vypsaných v roce 2009 a se změnami navrženými v dokumentu IPRM.
Dne 29. 4. 2010 se v Urban centru uskutečnilo sedmé zasedání Místní podpůrné skupiny mezinárodního projektu Joining Forces (Urbact II). Cílem projektu, do kterého je vedle města Brna zapojeno dalších sedm evropských měst (Brusel, Burgas, Sevilla, Florencie, Lille, Eindhowen a Krakov), je nalézt způsoby efektivního řízení metropolitních oblastí. Metropolitní oblasti či regiony, skládající se z jádrového území města a jeho širšího zázemí, se považují v dnešní době za nedělitelný základ rozvoje. Na předchozím šestém zasedání byla formulována nosná témata pro spolupráci mezi Brnem a okolními obcemi, které tvoří brněnskou aglomeraci, a to: Suburbanizace, Doprava a mobilita, Trh práce a znalostní ekonomika, Cestovní ruch a rekreace, Životní prostředí a technická infrastruktura a Sociální oblast. Na sedmém setkání se diskutovalo o možných formách spolupráce. Na setkání byla závěrem podpořena myšlenka dobrovolného partnerství obcí brněnské aglomerace, o jehož založení bude město Brno v budoucnu usilovat.
V rámci partnerské spolupráce Brna a Charkova probíhá znalostní soutěž pro žáky základních škol a nižších ročníků gymnázií ve věku 14 až 16 let v Brně i Charkově. Soutěž je zaměřená na prověření základních znalostí o partnerském městě. V rámci přípravné fáze soutěže se v 26. dubna 2010 uskutečnila v Urban centru beseda o Charkově za účasti zástupce vedoucího Odboru mezinárodní spolupráce Charkovské městské rady Volodymyra Kucheryaveho. Čtyři vítězové soutěže stráví několik dní v Charkově.
V rámci přípravné fáze znalostní soutěže Co vím o Moskvě? probíhající v rámci partnerské spolupráce Brna a Moskvy proběhla dne 22. dubna 2010 v Urban centru beseda zaměřená na pamětihodnosti ruského hlavního města. Zúčastnil se jí generální konzul Ruské federace v Brně Valerij Děrgačev. Podrobnou přednášku si pro studenty připravila manželka pana konzula Světlana Děrgačeva, historička a teoretička umění. Na vítěze soutěže čeká zájezd do Moskvy.
Od 16. dubna do konce července 2010 byla v Urban centru výstava o naučných stezkách v Brně a okolí. Snahou města Brna je postupně budovat a obnovovat stezky, které by propojovaly a zpřístupňovaly mozaiku významných přírodních i historických lokalit. Aktuální přehled o stezkách poskytuje studie Mapování naučných stezek v městě Brně, kterou pro Odbor životního prostředí brněnského magistrátu zpracovalo loni na podzim Sdružení pro ekologickou výchovu a ochranu přírody Rezekvítek. Výstava nabídla mapky, fotografie a popisy tras patnácti naučných stezek.
Ve dnech 20. a 22. dubna 2010 navštívily Urban centrum tři skupiny studentů Mendelovy univerzity, kteří se zde seznámili s problematikou projektu přestavby železničního uzlu – Europoint Brno a jeho vazbami na územní plánování.
První aquapark v krajském městě byl otevřen 14. dubna 2010. Je postaven v Kohoutovicích a má krytý bazén s devadesátimetrovým toboganem, vyhlídkový bazén na střeše i další atrakce. Stavba vyšla na 211 milionů korun. Aquacentrum vznikalo dva roky. Bazén je určen pro závodní i kondiční plavání a relaxaci. K otevření aquaparku připravilo Urban centrum výstavu a prezentaci na velkoplošné obrazovce dokumentující průběh výstavby bazénu.
Studenti architektury z Brna a Bratislavy, studenti Fakulty podnikatelské VUT Brno a studenti Fakulty krajinářské a zahradní tvorby MZLU v Lednici představili 6. dubna 2010 v Urban centru zástupcům brněnského magistrátu a odborné veřejnosti svoje záměry na využití území kolem řeky Svratky. Jde o dosud nevyužívané plochy v části nově vznikajícího Jižního centra.
Dne 9. března 2010 se v Urban centru uskutečnila beseda studentů Technické univerzity v Liberci s brněnskými architekty, zástupci Odboru územního plánování a rozvoje i Odboru kultury Magistrátu města Brna. Liberečtí studenti, které do Brna doprovodil děkan Technické univerzity Bořek Šípek (vlevo), představili svoje ročníkové práce – návrhy jezdecké sochy markraběte Jošta. O úpravách veřejných prostranství ve městě a o projektu Sochy pro Brno pak promluvili architekt Petr Hrůša, ing. Jana Tupá a Jaroslav Hamža (vpravo).
Model Europoint Brno je od závěru února doplněn o osm nových zmenšenin objektů, které jsou v jižní části města již postaveny, staví se, opravují se nebo se mají stavět. Jedná se o komplex Triniti, Justiční palác, Spielberk Office Centre, halu Rondo, AZ Tower, Titanium a nárožní budovy Spálená–Přízová a Nové Sady–Hybešova. Měřítko modelu ve srovnání se skutečností je 1:600. Zachycuje se tak další fáze vývoje pro město rozhodujícího projektu Europoint Brno, který zahrnuje přestavbu brněnského železničního uzlu a výstavbu Jižního centra. Model Europoint Brno je umístěn v hale druhého poschodí městské akciové společnosti Brněnské komunikace na Renneské třídě 1a. Přístupný pro veřejnost je v pondělí až čtvrtek od 8 do 17 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin.
Dne 23. 2. 2010 se v Urban centru uskutečnilo v pořadí již šesté zasedání Místní podpůrné skupiny mezinárodního projektu Joining Forces (Urbact II). Cílem projektu, do kterého je vedle města Brna zapojeno dalších sedm evropských měst (Brusel, Burgas, Sevilla, Florencie, Lille, Eindhowen a Krakov), je nalézt způsoby efektivního řízení metropolitních oblastí. Metropolitní oblasti či regiony, skládající se z jádrového území města a jeho širšího zázemí, se považují v dnešní době za nedělitelný základ rozvoje. Cílem jednání proto bylo ujasnit si, jakou formu spolupráce mezi Brnem a okolními obcemi, které tvoří brněnskou aglomeraci, nejlépe navázat a jaká témata pro tuto spolupráci se dají považovat za nosná.
Od 18. února 2010 byla v Urban centru na Staré radnici nová výstava nazvaná JOŠTěd. Nabídla třináct návrhů jezdecké sochy moravského markraběte Jošta. Soutěž na jezdeckou sochu vypsalo Brno již v roce 2008. Radě města se však žádný ze soutěžních návrhů nezdál dostatečně nosný, proto rozhodla instalaci jezdecké sochy zatím odložit a vypsat soutěž znovu. Nezávisle na výsledcích soutěže se myšlenky na ztvárnění Joštova pomníku chopili studenti Ateliéru environmentálního designu Technické univerzity v Liberci pod vedením prof. Bořka Šípka a Mgr.A. Leony Matějkové. V Urban centru představovali třináct svých návrhů jezdecké sochy; některé z nich pojednávaly i celkovou úpravu Moravského náměstí. Výstava v Urban centru trvala do poloviny března 2010.
Členové expertní skupiny pro přípravu Programu rozvoje cestovního ruchu města Brna se sešli 17. února 2010 v Urban centru ke svému dalšímu jednání. Zabývali se opět otázkami marketingu a propagace města Brna.
Další pracovní jednání členů pracovní setkání ke studii City Identity a verbálních priorit města Brna se uskutečnilo v Urban centru 16. února 2010. Cílem studie je nalézt identitu města umožňující návštěvníkům i obyvatelům vnímání Brna jako celku. Zpracovatelem zakázky je firma Corporate Consulting Group, s.r.o. z Bratislavy.
Naděje v Brně byl název výstavy o návštěvě papeže Benedikta XVI. v jihomoravské metropoli. Výstava v prostorách Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné ulici připomínala složitou a náročnou přípravu plochy u tuřanského letiště, která byla v září 2009 místem konání slavnostní bohoslužby, výstavbu pódia, ozvučení areálu, zajištění dopravy i bezpečnosti účastníků mše a nabídla i některé liturgické předměty vyrobené speciálně pro tuto příležitost. Výstava Naděje v Brně, na jejíž přípravě se podílelo i Urban centrum, trvala od 10. února do 10. dubna 2010.
Dne 3. února 2010 se v Urban centru uskutečnilo další jednání expertní pracovní skupiny pro přípravu Programu rozvoje cestovního ruchu města Brna. Na programu byly otázky marketingu a propagace města Brna.
Ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem plánuje město Brno zřídit kreativní centrum pro absolventy vysokých a středních škol a začínající inovační firmy se zaměřením na kreativní činnosti – design, oděvní návrhářství, architekturu, umění, fotografii, hudbu, atd. Již druhé pracovní setkání k tomuto projektu se uskutečnilo v Urban centru 28. ledna 2010. Jeho účastníci se seznámili s objektem vytipovaným pro zřízení kreativního centra a diskutovali o možnostech jeho využití.
Společnost Kordis, která provozuje regionální integrovanou dopravu na jižní Moravě, představila 28. ledna 2010 v Urban centru připravovaný systém elektronického odbavování cestujících. V Brně a později v celém Jihomoravském kraji budou papírové přepravní jízdenky nahrazeny bezkontaktními čipovými kartami. Ty přinesou cestujícím řadu výhod, např. možnost objednávání a placení pomocí internetu. Společnost Kordis plánuje zavedení čipových karet v letech 2011 a 2012.
Další veřejné informační a diskusní setkání k projektu Revitalizace Staré Ponávky se uskutečnilo v Urban centru ve středu 27. ledna 2010. Jeho cílem bylo seznámit zástupce veřejné správy, vlastníky pozemků, odborníky i laickou veřejnost s aktuálním průběhem prací na projektu.
Veřejná diskuze o budoucí podobě Římského náměstí se konala v Urban centru 25. ledna 2010. O záměrech města promluvili náměstek primátora Martin Ander (vlevo) a Tereza Nepomucká z Odboru územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu. Přítomní občané přednesli svoje připomínk, které poslouží jako podněty při přípravě rekonstrukce tohoto historického místa v centru Brna. Úpravy náměstí by měly začít v roce 2012. Částečně budou financovány z peněz Evropské unie.
V pátek 15. ledna 2010 se v Urban centru uskutečnilo pracovní setkání ke studii City Identity a verbálních priorit města Brna. Cílem studie je nalézt identitu města umožňující návštěvníkům i obyvatelům vnímání Brna jako celku. Zpracovatelem zakázky je firma Corporate Consulting Group s.r.o. z Bratislavy.
Dne 14. ledna 2010 se v Urban centru sešli někteří vedoucí pracovníci firem OHL ŽS a Skanska, které se podílejí na stavbě 1. etapy odstavného nádraží v jižní části Brna – součásti projektu Europoint Brno. Ivo Klemeš z Kanceláře primátora města Brna je seznámil se současným stavem prací na projektu Europoint.