Retrospektivní výstava k pátému výročí existence Urban centra připomíněla významné rozvojové projekty vystavované v uplynulých pěti letech. Začala 12. dubna 2011 a trvala do konce roku 2011.

Vedení města mělo při zakládání Urban centra na mysli především zajištění dostatečné informovanosti občanů o plánovaných rozvojových projektech. Vycházelo přitom ze zkušenosti některých velkých měst Evropské unie, kde se obdobná zařízení už osvědčila. Brňany zajímá, co radní s jejich městem zamýšlejí a často se chtějí k projektům vyjádřit a diskutovat o nich. To všechno jim Urban centrum umožňuje.

Během pěti let své existence připravilo Urban centrum na třicet výstav. Občané na nich mohli vidět návrhy soch, které jsou už dnes součástí brněnských veřejných prostor (Mozart, Edisonovy žárovky i socha Spravedlnosti) i návrhy děl, která zatím nebyla realizována. Urban centrum seznámilo Brňany i s mnoha studiemi na úpravu veřejných prostranství (náměstí Svobody, Zelný trh, Dominikánské náměstí i Moravské náměstí). K většině plánovaných rozvojových projektů se v Urban centru konaly besedy s představiteli města i s architekty a občané se mohli k návrhům vyjadřovat v anketách. Častými hosty Urban centra jsou žáci základních škol i středoškolští a vysokoškolští studenti, stejně jako zahraniční návštěvníci Brna, kteří zde zhlédnou prezentace o rozvoji jihomoravské metropole.

Během pěti let existence tedy Urban centrum potvrdilo svoji důležitou roli při seznamování veřejnosti se záměry brněnské radnice.

Jednotlivé panely výstavy si můžete prohlédnout zde:

01 Úvod (ke stažení, formát .pdf, 7 MB)

02 náměstí Svobody (ke stažení, formát .pdf, 4 MB)

03 Zelný trh (ke stažení, formát .pdf, 4 MB)

04 Dominikánské náměstí (ke stažení, formát .pdf, 3 MB)

05 Moravské náměstí (ke stažení, formát .pdf, 4 MB)