Přístroje pro život – výstava v Urban centru
Kampaň Pilotní rozmístění defibrilátorů v Brně přinesla i výstavu v Urban centru (5. – 30. června 2013)  s přednáškami a ukázkami první pomoci. Na jednotlivých panelech je  jednak zmapováno rozmístění přístrojů AED po městě, další názorně ilustrují, jak s defibrilátory pracovat, aby každý z nás mohl pomoci záchraně lidského života.

Na třinácti veřejně přístupných místech v Brně byly v červnu rozmístěny automatizované externí defibrilátory (AED), přístroje využitelné k záchraně lidských životů. Dne 5. června v Brně začala osvětová kampaň, která s projektem rozmístění defibrilátorů a jejich používáním seznamuje veřejnost.

Třináct defibrilátorů bude  trvale umístěno v těchto lokalitách: náměstí Svobody – pasáž Komerční banky, Zelný trh 13 (rohová budova u ústí do ulice Starobrněnské), Mendlovo nám. 19 – předprodej DPMB, autobusové nádraží Zvonařka – čekárna, hlavní nádraží – non-stop pokladna, Zoo Brno – objekt ředitelství, přístaviště na Brněnské přehradě – služebna Městské policie Brno, výstaviště – recepce Kongresového centra, Rektorát Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí, Špilberk – ostraha areálu hradu, sportovní hala Vodova, aquapark Kohoutovice, Hvězdárna a planetárium Brno. Od roku 2008 jsou k dispozici čtyři defibrilátory také v budovách Magistrátu města Brna (na Nové radnici a v budovách na Malinovského nám. 3, Kolišti 19 a Kounicově 67).

Co možná největší skupinu lidí se organizátoři kampaně snažili oslovit prostřednictvím videonahrávek s Bolkem Polívkou, vysvětlující, jak řešit krizovou situaci s využitím defibrilátoru.

Zdroj: Co se děje v  Brně, brno.cz 3. 6. 2012, upraveno

Výstava o resuscitaci a použití AED (10. – 20. 10. 2013, Olympia Brno)

Kampaň o poskytování první pomoci pokračovala v obchodním centru Olympia Brno jedinečnou preventivně osvětovou akcí zaměřenou na provádění základní neodkladné resuscitace (KPR – kardiopulmonální resuscitace) s použitím automatizovaných externích defibrilátorů (AED).

Brno je díky pilotnímu rozmístění AED prvním městem v ČR s veřejným přístupem k defibrilátorům. Návštěvníci si mohli vyzkoušet resuscitaci, prohlédnout výstavu o použití AED a zhlédnout zajímavá výuková videa. Na místě byli záchranáři Zdravotnické záchranné služby JmK, kteří ochotně radili, jak postupovat při poskytování první pomoci a učili resuscitaci na modelech.

Za 10 dní osvětové kampaně se u stanoviště aktivně vystřídalo přes 1500 osob z řad laické, ale i odborné veřejnosti, včetně dětí. Nejmladšími účastníky byly i 3leté děti, které svými dovednostmi mnohdy předčily své rodiče.

Závěrečný nedělní program byl obohacen o stanoviště tematicky zaměřené na prevenci, osvětu a praktickou první pomoc pro děti, které plnily různé úkoly, za jejichž úspěšné zvládnutí získaly odměnu. Na své si přišli i dospělí, kteří za svoji aktivní účast při resuscitaci na cvičném modelu mohli získat jednu ze zajímavých cen – let vrtulníkem a kurz první pomoci od ZZS JmK. Velkou atrakcí bylo přistání vrtulníku Letecké záchranné služby přímo na parkovišti Olympia Brno. Návštěvníci si mohli prohlédnout jeho interiér a pohovořit s posádkou.

Zdroj: web ZZS JmK, 20.11. 2013 (redakčně upraveno)


Z médií:
Časopis Urgentní medicína 3/2013 – Zahájení projektu AED Brno

Jednotlivé panely výstavy si můžete prohlédnout zde:

Co je to Automatizovaný externí defibrilátor (AED)? (ke stažení, formát .pdf, 640 kB)

Mapa dostupných AED v Brně (ke stažení, formát .pdf, 1 MB)

Natáčení výukových videí (ke stažení, formát .pdf, 397 kB)

Resuscitace krok za krokem 1 (ke stažení, formát .pdf, 226 kB)

Resuscitace krok za krokem 2 (ke stažení, formát .pdf, 303 kB)

Resuscitace krok za krokem 3 (ke stažení, formát .pdf, 384 kB)

Resuscitace krok za krokem 4 (ke stažení, formát .pdf, 297 kB)

Resuscitace krok za krokem 5 (ke stažení, formát .pdf, 306 kB)

Resuscitace krok za krokem 6 (ke stažení, formát .pdf, 313 kB)

Resuscitace krok za krokem 7 (ke stažení, formát .pdf, 310 kB)