29. srpna – 18. září 2018

SOCHY PRO BRNO  |  výsledky veřejné výtvarné soutěže na sochu pátera M. Středy a architekta Adolfa Loose

Koncem roku 2017 se město Brno rozhodlo pokračovat v projektu Sochy pro Brno.  V centru města tak postupně vzniká galerie 10 soch věnovaných významným osobnostem.

V předchozích několika letech byla již zrealizována čtyři díla, a to socha věnovaná mladému W. A. Mozartovi od Kurta Gebauera, T. A. Edison od Tomáše Medka, J. Skácel od Jiřího Sobotky a funerální socha na čestném urnovém pohřebišti Ústředního hřbitova od Václava Fialy.

Dalšími osobnostmi, které doplní brněnskou venkovní galerii, se stanou – významný barokní představitel jezuitského řádu páter Martin Středa a mezinárodně uznávaný architekt Adolf Loos.

Páter MARTIN STŘEDA

Výsledky výtvarné soutěže:

Seznamte se s výstavou Sochy pro Brno | páter Martin Středa


Slavnostní odhalení sochy pátera Martina Středy


Během oslav Dne Brna, které připomnělo 375. výročí, kdy se obyvatelé Brna dokázali ubránit obrovské přesile vojska Švédů, byla slavnostně odhalen pomník pátera Martina Středy. Čtyřmetrový monument stojí na nároží Jezuitské a Beethovenovy ulice u kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde Středa působil a kde je také pohřben. Autor: MgA. Jan Šebánek, Ph.D.

Foto: Marie Schmerková, MMB

Architekt ADOLF LOOS

Výsledky výtvarné soutěže:

Seznamte se s výstavou Sochy pro Brno | architekt Adolf Loos


Slavnostní odhalení památníku Adolfa Loose


Slavnostní předání památníku veřejnosti spojené s jeho odhalením provedli dne 20. srpna 2020 ve 20:20 performeři z nezávislé platformy D´epog. Památník se nachází v parku Janáčkova náměstí poblíž místa, kde bydlela jeho rodina. Autoři: Jaroslav Sedlák, Oldřich Morys

Další zajímavé informace o památníku si můžete přečíst v Brněnském architektonickém manuálu (BAM).