Dne 9. 4. 2014 začala slavnostním poklepáním kladívek na základní kámen několikrát odložená přestavba Zelného trhu, kde si lidé budou moci nakoupit nejen čerstvé ovoce, zeleninu a květiny, ale také si zde odpočinou. Jak bude upravený prostor vypadat si můžete prohlédnout níže.

Od začátku října  do konce listopadu 2008  byla v Urban centru otevřena výstava Nová tvář starého tržiště, která představila pět návrhů na úpravu Zelného trhu.

Zelný trh je jedním z nejvýznamnějších společenských, kulturních i ekonomických center Brna. Už od konce 13. století tam chodili lidé nakupovat, setkávat se se známými nebo se pobavit vystoupením muzikantů či kejklířů. Zelný trh sice měnil názvy i vzhled, jedno však zůstávalo beze změny: stále byl a dodnes je nejvýznamnějším brněnským tržištěm, na kterém můžete každé ráno nakoupit čerstvé ovoce, zeleninu nebo květiny.

V uplynulých letech Zelný trh pěkně prohlédnul. Lemují ho nové fasády historických domů a paláců, které byly poměrně nedávno opraveny: Reduta, Moravské zemské muzeum, Divadlo Husa na provázku, Malý Špalíček. Před Redutou je od května 2008 veselá socha Wolfganga Amadea Mozarta, která připomíná, že slavný skladatel tady koncertoval v roce 1767. V dolní části náměstí se sice ještě pracuje na bývalé právnické fakultě, ale i tady bude obnova brzy dokončena a budova se změní v hotel.

Zdálo by se, že na Zelném trhu už není co zlepšovat. Přesto však náměstí čeká v příštích letech rozsáhlá rekonstrukce. I nadále zůstane tím oblíbeným tržištěm, dostane však novou dlažbu, přibudou lavičky a objeví se i více zeleně. K budoucí podobě Zelného trhu měli občané možnost vyjádřit se v anketě na jaře 2008. Většina z nich požadovala na náměstí méně aut a více stromů i příjemných míst k posezení a odpočinku.

Během roku 2008 zpracovalo pět architektonických ateliérů svoje návrhy na úpravu náměstí a předložilo je k posouzení brněnskému magistrátu. Všech pět návrhů bylo vystaveno na výstavě o minulosti, současnosti i budoucnosti Zelného trhu v Urban centru.  

Odborou analýzu života na Zelném trhu, kterou zpracovali členové Nadace Partnerství, najdete zde 


Úvod (ke stažení, formát .pdf, 84 kB)
Atmosféra a svébytnost místa – Ing. arch. Jindřich Kaněk (ke stažení, formát .pdf, 78 kB)
Barokní reminiscence – Ing. arch. Radko Květ (ke stažení, formát .pdf, 131 kB)
Kouzlo Zelného trhu – Ing. arch. Pavla Balabánová (ke stažení, formát .pdf, 163 kB)
Po stopách historie ve fotografii (ke stažení, formát .pdf, 103 kB)
Po stopách historie (ke stažení, formát .pdf, 65 kB)
Po vzoru Janáčka a římského tábora – Ateliér Brno, s.r.o. (ke stažení, formát .pdf, 98 kB)
Rok 2008 ve fotografii (ke stažení, formát .pdf, 140 kB)
Vše, co z náměstí vytvoří vyhledávané místo – Atelier RAW (ke stažení, formát .pdf, 66 kB)